Жити в борг – звичка чи вимушена міра

An2an
Іпотека, споживчий кредит, кредит готівкою
Кредит на будь-які цілі
Зображення: MyCredit.in.ua

Витрачати більше ніж заробляти стає звичкою

Багато українців ніяк не можуть звикнути до думки, що вони стали біднішими та продовжують витрачати більше, ніж заробляють. Схоже, це стає звичкою. Витрачати гроші це як наркотик, хочеться знову і знову. За даними офіційної статистики за перші три місяці цього року доходи українців були на рівні 658 млрд грн, витрати – 680 млрд грн. Цю різницю можна обґрунтувати тим, що багато українців тільки частину зарплати отримують офіційно. Але якщо це реальна різниця, тоді 22 млрд грн це дійсно кредити.

З огляду на той факт, що тільки за офіційними даними за межею бідності перебуває понад 60%, кредити беруть для того, щоб вижити.

Різниця між бажаними і дійсними зарплатами українців обчислюється десятками тисяч. Багато хто працює за зарплату, яка є мінімальною. Аби щось купити доводиться брати кредит, це може стосуватися навіть звичайних продуктів харчування.

Бідне населення з великими витратами

Україна, це "дивовижна" країна, де потенціал практично невичерпний, проте економіка знаходиться в занепаді. Немає технологій, свободи ведення бізнесу, додаємо до цього списку високий кримінальний рівень, "кришування", корупція та безкарність на всіх рівнях законодавчої та виконавчої влади... Все це призводить до того, що кількість бідних в країні тільки зростає. Але відмовляти собі в "задоволенні" при цьому, не прагнуть навіть бідні. І якщо для когось кредит це можливість придбати щось необхідне, то для інших це спосіб придбати річ, яка потрібна лише для створення візуального образу – дорогий телефон тощо.

Схоже, що такий спосіб життя – з кредиту в кредит, цілком влаштовує багатьох українців. Можна навіть сказати, що це стало нормою суспільства.

Як ми до цього прийшли?

Невже віртуальний статус і думка оточуючих має більше значення, ніж правильне харчування і здоров'я? Чому власне так виходить, що люди готові платити більш як 500% річних, щоб взяти грошей до зарплати? Можна було б у всьому звинувачувати фінансову безграмотність, але ця ситуація відбувається не тільки в регіонах країни, але і в столиці. Жити й ні в чому собі не відмовляти, отримати тут і зараз. "Мені треба" ...

І якщо банки вважають не видавати кредити на короткий термін через великий потенційний ризик, то існує маса фінансових компаній та організацій, які готові надати кредит навіть на кілька днів. Кредит можна оформити в магазині, взяти в інтернеті, навіть не встаючи з дивана.

Розумне споживання, чи можемо ми стати, як "загниваюча" Європа?

Люди купують те, що потрібно, а не те, що хочеться або щось, що підвищить "віртуальний" статус. При цьому навчитися економити, відмовляти собі в необґрунтованих покупках складно, але можливо. Давайте спробуємо розібратися в причинах, чому українці не можуть навчитися економити. Одна з причин – мало хто вірить в своє краще майбутнє і готові жити "красиво" вже зараз. Інша причина, це ставлення до банків. Після великої кількості банкрутств зараз мало хто їм довіряє, а тим більше останні "кровно зароблені копійки". Основною причиною можна вважати той факт, що відкладати по суті українцям нема чого, а часто і немає з чого. Чи можна вважати, що мінімальна зарплата це відмовка? Так можуть сказати лише ті, хто не жив на мінімальну зарплату. Логічно, що ті, хто може собі дозволити щось відкладати це робить, але швидше за все менше, ніж міг би. Але з тим фактом, що витрати людини завжди ростуть одночасно з ростом доходу – сперечатися не доводиться. Скільки б людина не заробляла, завжди знайдеться спосіб витратити.

І припущення про те, що ось буду заробляти ще більше, ось тоді й буду відкладати та економити – помилкове. Можна сформувати ще одну причину необґрунтованих витрат.

При попаданні коштів в руки хочеться відразу їх витратити – всі.

Погодьтеся, що йдучи в магазин за покупками і знаючи, що гроші є, витрати будуть значно вищі, ніж якщо на початку обмежити себе в сумі. Також не варто ходити в магазин на голодний шлунок, це вже доведений факт, покупок при цьому буде значно більше. Тому, перш ніж піти в магазин, перекусіть.

Чи може людина відмовитися від своїх бажань?

Або це чергова причина? Невже привчити себе економити важко? Кожен погодитися, що економити нелегко. Це праця, яка багатьом не під силу. Як же з цим бути? Почніть з ведення обліку. Зберігайте чеки і контролюйте свої витрати. Рахуйте на що витрачаєте найбільше. Вираховуйте "зайві" витрати та намагайтеся уникати їх в майбутньому.

Економія це не відмова від усього підряд, це відмова від витрат, яких можна було б і не робити

Якщо провести опитування, на що не вистачає грошей звичайним громадянам, то багато хто здивується результатам. Більш ніж половина назвуть брак грошей на покупку квартири. Майже половина скаже, що їм потрібні гроші на подорожі. Трохи менше охочих подорожувати, потенційні власники машин. Свій бізнес хочуть відкрити лише третину, про здоров'я турбується п'ята частина. Найгірше, що про навчання і брак на це коштів думає близько 10% українців. Цю інформацію в детальному вигляді можна знайти на сайті rabota.ua.

В разі, якщо читаючи цей текст Ви вирішили почати економити, врахуйте наступне

Якщо Ви нічого не заробляєте, то і економити нічого. Чим більше будете заробляти, тим більше з'явиться можливість заощаджувати. Прагніть збільшити свої доходи. Не намагайтеся економити на речах, які є частиною Вашого щоденного життя. Економте на тому, в чому немає нагальної потреби і без чого можна прожити.

Ми писали про те, що У банках знизилася кількість проблемних кредитів. За даними НБУ в 2017 році частка проблемних кредитів у загальному портфелі банків становила 58%. Не дивлячись на те, що 2020 рік виявився для багатьох, м'яко кажучи, складним, частка проблемних кредитів знизилася до 43%.

Читати також