Що робити, якщо банк вимагає сплатити за старими кредитами

An2an
Колектор прийшов додому
Колектор прийшов додому

"За позику віддяка", або чому банки взялися за старе?

Банки взялися за старі кредитні справи, намагаючись повернути гроші. Ця інформація підтвердилася днями. Не поспішайте впадати у відчай, тут не все так добре, як хотілося б банкам або колекторам.

Важливо пам'ятати, що є таке поняття як термін позовної давності. Законодавством України передбачено два види строків позовної давності: загальний і спеціальні. Загальний термін – 3 роки (Стаття 257 Цивільного Кодексу "Загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки"). У разі, якщо термін позову закінчився, кредитор не має права вимагати його повернення або часткового відшкодування. Для юридичної особи (зокрема банку) це є підставою для списання кредиту, тобто це збитки.

Якщо після закінчення строку позовної давності банк або інша організація (фінансова або кредитна компанія) запрошують своїх колишніх боржників на зустріч, де пропонують провести переговори про реструктуризацію боргу або підписати якийсь документ (меморандум, протокол тощо), це може свідчити лише про те, що це чергова спроба повернути раніше видані кошти. Якщо боржник підписує будь-які документи, що підтверджують його борг, це дає можливість банку (кредитору) відновити справу і вимагати погашення боргу через суд.

Ще один спосіб відновлення справи про відшкодування боргу - це внесення коштів (будь-яких, навіть незначної суми) на рахунок як погашення боргу або відсотків. Це можуть робити самі співробітники банку або зацікавлені особи. Зрозуміло, що це порушення, але тепер позичальникові доведеться довести, що він цього не робив.

Цю ситуацію коментує старший партнер адвокатської компанії "Кравець і партнери" Ростислав Кравець:

Юристи завжди радять звертати увагу на терміни позовної давності. Це в першу чергу.
Банки стали дуже часто порушувати строки позовної давності і це слід відразу в корені присікати. Потрібно карати фінансистів за нерозторопність. Все має бути за законом. А то виходить, що відсотки по кредитах вони налічувати встигають, а вчасно подати позов - ні. Якщо банк пропустив термін, повинен сам нести відповідальність, а не намагатися обійти закон ".

Ми писали про те, що У банках знизилася кількість проблемних кредитів. За даними НБУ в 2017 році частка проблемних кредитів у загальному портфелі банків становила 58%. Не дивлячись на те, що 2020 рік виявився для багатьох, м'яко кажучи, складним, частка проблемних кредитів знизилася до 43%.

Читати також