Тепер і кредити оподатковуються

An2an
Мішок з грошима
Мішок з грошима
Зображення: 401(K) 2013

Враховуючи статистику Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО), та з огляду на інформацію про ліквідовані банки, практично всі кредити є проблемними та безповоротними. Це стало причиною того, що Україна лідирує за рівнем "безнадійних кредитів" в Європі.

Податок виникає в той момент, коли банк списав борг клієнта. А списання відбувається в той момент, коли термін позовної давності минув, банк при цьому фіксує збиток. Саме з обсягу списаного боргу клієнт повинен сплатити податок. У разі несплати податку, приховування цієї інформації, та не внесення в декларацію, можуть виникнути штрафи в значних розмірах.

Розглянемо ситуацію, коли банк може списати борги

Рік тому Міністерство фінансів проінформувало, що якщо кредит не гаситься більш як 360 днів, його можна визнати безнадійним. У відповідності з Податковим кодексом, банк має право списати такий кредит на збитки і не платити податки. Однак, відповідно до Цивільного кодексу, термін позовної давності становить 3 роки, а це в три рази більше.

У всіх банках і кредитних організаціях є фонд, який створений з метою компенсації втрат в подібних випадках. Так звані резервні відрахування. За даними Національного банку України (НБУ) частка безнадійних кредитів становить майже 60%. Понад 50% виданих кредитів не будуть повернуті, а це величезні втрати не тільки для банків, але і для всієї банківської системи в цілому. І це намагаються виправити будь-якими способами.

Першими під удар з боку банку та колекторів потрапляють боржники з великими сумами. Кредити на маленькі суми зачіпають в останню чергу тому, що супутні витрати (суд і т.д.) не окупляться. Банки іноді готові жертвувати своїм кредитним портфелем і продають його за невелику частину його реальної вартості. Відступлення права вимоги боргу другому банку або кредитної організації отримала велику популярність серед банків в Україні за останній час.

Які вимоги повинні бути виконані, щоб кредит був визнаний безнадійним? Якщо виконано хоча б одне із зазначених нижче умов, банк може списати на збитки цей кредит:

  • минув строк позовної давності;
  • немає заставного майна або майна, яке можна було б вилучити з метою погашення кредиту;
  • позичальник розорився і оголосив себе банкрутом з ліквідацією юридичної особи;
  • позичальник помер або постраждав від стихійного лиха.

Позитивний момент в цьому випадку для банку тільки один — немає потреби платити податки. А ось особі, з якої списали заборгованість, все-таки доведеться заплатити. У разі, якщо банк списує борг в сумі 500 тис. грн позичальникові потрібно буде заплатити податків близько 100 тис. грн (19.5% податок на доходи з фізичних осіб і військовий збір).

Це безвихідна ситуація для позичальника, оскільки незалежно від того чи є у нього гроші для оплати цього податку чи ні, платити рано чи пізно все одно доведеться.

Штрафи й пеня

Перше, за що можуть брати штрафи і пеню, це за порушення умов договору. Причини для цього, як і розмір платежу, прописані в самому договорі, тому завжди уважно ознайомлюється з його змістом. Другі штрафні санкції застосовує вже податкова, якщо кредит буде списаний банком як "безповоротний". Між цими подіями можуть з'явитися колектори і суд, але для суду це офіційні платежі при розгляді справи, а колектори не мають права штрафувати.

Якщо клієнт не знав про необхідність сплати податку від "прощеного" кредиту, це не звільняє його від відповідальності. Але є маленький нюанс — клієнта повинен повідомляти банк, що необхідно заплатити податок за списаним кредитом. У разі якщо клієнт не знав, що йому списаний кредит, тобто не одержав повідомлення з банку, то це допоможе відстрочити податковий платіж і уникнути штрафних санкцій. У будь-якому випадку, в подібних ситуаціях найкраще консультуватися з юристом.

На закінчення хочеться лише додати — не дивлячись на те, що кількість проблемних кредитів зростає як снігова лавина, податкова, схоже, втрачає реальний шанс поповнити бюджет.

Ми писали про те, що Що робити з кредитом при карантині. Карантин "вдарить" по добробуту більшості громадян. Найбільше постраждають ті, хто залишився без роботи, навіть якщо тимчасово. По-перше, потрібно годувати себе (сім'ю), по-друге, є регулярні платежі (комунальні), по-третє, у багатьох є кредити.

Читати також