Що робити з кредитом при карантині

An2an
500 гривень в масці
500 гривень в масці

Карантин "вдарить" по добробуту більшості громадян. Найбільше постраждають ті, хто залишився без роботи, навіть якщо тимчасово. По-перше, потрібно годувати себе (сім'ю), по-друге, є регулярні платежі (комунальні), по-третє, у багатьох є кредити.

З огляду на цей факт було внесено зміни до Закону "Про споживче кредитування", згідно якого банкам заборонено нараховувати пеню і штрафи на заборгованість по кредиту під час карантину. Більш того, ставку по кредиту змінювати заборонено (виняток, якщо в договорі обумовлено, що ставка може змінюватися).

За посиланням можна ознайомитися зі зразком заяви, яке необхідно надати в банк (https://docs.google.com/document/d/1qMObttNIPZFgPr-2tnL8e9rCecljlKAaGT7…)

Але банки знаходять лазівки, щоб не втрачати гроші і стягувати платежі з клієнтів в будь-якому випадку. Так, клієнтам відмовляють у відстроченні, якщо кредит не перевищує суму 4723 грн і термін його менше місяця. Так як це саме той поріг, коли кредит може вважатися споживчим.

 

Адвокат Ростислав Кравець коментує:
"... споживчий кредит - кредит на придбання товарів і послуг, які не пов'язані з професійною діяльністю. Він передбачає, що завдяки такому визначенню, громадяни все одно зможуть розраховувати на кредитні канікули ..."

"У людей, які беруть кредити, мало грошей, щоб звернутися до суду, найняти адвоката. Заради мікрокредиту на 300 грн це безглуздо. Для великого кредиту подавати в суд, щоб уникнути пені в 2 тис. Грн, - теж ".

Ситуація неоднозначна.

Як саме і скільки потрібно буде платити по кредиту після закінчення карантину - не зрозуміло. З великою ймовірністю банки зажадають сплатити всі офіційні платежі. З огляду на, що люди залишилися без доходу, вони не зможуть цього зробити.

ВАЖЛИВО: платежі не відміняються, робиться тільки їх відстрочка з забороною нарахування пені та штрафу за несвоєчасність.

Іншими словами, сенсу в відстрочку немає, якщо є можливість, краще заплатити. Заплатити пізніше, але заплатити. Це знизить навантаження в майбутньому, коли сума всіх обов'язкових платежів підсумуйте і буде непідйомною.

Чому варто платити? Навіть з урахуванням того, що не буде штрафу, виникає прострочення. Прострочені платежі негативно позначаються на кредитному рейтингу і через час ніхто не буде дивитися на те, що це був карантин.

 

Що робити, якщо можливості погашати кредит і робити обов'язкові платежі можливості немає?


Необхідно звертатися в банк, писати заяву і намагатися зробити реструктуризацію заборгованості (збільшити період погашення кредиту і т.п.). Постійним клієнтам банки часто готові йти на зустріч, особливо, якщо клієнт готовий платити, але з відстрочкою.

Клієнту банку потрібно ставити питання "ребром", або плачу з реструктуризацією, або не роблю платежі по кредиту зовсім.

ВАЖЛИВО: Якщо банк пропонує капіталізацію, то це не те ж саме, що реструктуризація. Банку це вигідно, клієнту - немає. Капіталізація передбачає підсумовування всіх прострочених платежів і додавання їх в тіло кредиту. Тобто сума кредиту зростає і може стати навіть більше, ніж сума початкового кредиту навіть після погашення певної частини.

Чому банки виявилися не готові прощати клієнтам прострочені платежі? Все банально. Банки не видавали нові кредити, а обслуговували старі кредитні лінії. Отримати кредит в банку виявлялося цілою проблемою, на тлі чого з'явилася величезна кількість фінансових компаній, які кредитують населення по 500-1000% річних. (Нагадаємо, що в банках це не більше 50%) Обсяги кредитів не ростуть, а платити за залученими коштами треба. Компенсувати втрати нікому і нічим. Держава сама в боргах, щоб брати на себе ще й ці зобов'язання.

Є ще один вихід із ситуації - банкрутство фізичної особи. Але на жаль, хоч і оголосити себе банкрутом нині модно, зробити це досить складно. Для цього сума боргу повинна обчислюватися в сотнях тисяч. Потрібен адвокат, міцні нерви і нескінченність в часі.

 

Підіб'ємо короткі підсумки:

  1. Якщо є можливість, краще платити.
  2. Якщо немає можливості здійснювати платежі:
    • намагатися отримати реструктуризацію від банку.
    • відмовитися від капіталізації.
  3. Прийняти рішення: або платити, або не платити зовсім (накопичувати кошти).
  4. Не чекати поблажок і будь-яких компенсацій (зокрема від Держави)
  5. Усвідомити, що по закінченню карантину необхідно буде здійснити всі обов'язкові платежі (сумарно)
  6. Шукати можливості погасити кредит.

Пропонуємо Вам ознайомитися з відмінним матеріалом: Как избавиться от кредитов и займов?

Ми писали про те, що Військові в Україні не в пошані у банків. Не дивлячись на те, що з 2018 року банкам заборонено нараховувати штрафні санкції, пеню або відсотки за затримки в погашенні кредиту для військових і резервістів на період мобілізації, перші ігнорують цей Закон.

Читати також