Дожити до зарплати: які кредитні картки пропонують в Україні

Дарья Суп
Кредитні картки
Скільки доведеться заплатити, якщо ви влізли у борги
Зображення: MyCredit.in.ua

За результатами опитування дослідницької компанії Gradus, українці влазять у борги, використовуючи ліміт кредитних карток. За даними дослідження, понад 36,7% українців "перехоплюють" гроші з кредитки, щоби дожити до зарплати. Вести поділилися аналізом цієї ситуації.

Кредитні картки нині й справді пропонують більшість українських банків. Причина в бумі концепції "buy now, pay later", що в перекладі означає "купуй зараз — плати пізніше". Це загальносвітовий тренд, і Україна — не виняток. Тому кредитні картки, розстрочки й оплата частинами — сьогодні дуже популярні та залишаться такими у найближчому майбутньому.

Кредит дадуть, але не всім

Та водночас, у порівнянні з досвідом навіть дворічної давності, банки стали більш вибірковими щодо своїх клієнтів. І, видавши кредитні картки, вони можуть в односторонньому порядку урізати кредитний ліміт або й зовсім його заблокувати. "Причина — заборгованість українських позичальників перед банками. Вона становить близько 50%, причому більшість із них — заборгованість юридичних осіб. Тому банки тепер не лише ретельніше перевіряють клієнтів, а й закладають ризик неповернення боргу у відсоткову ставку за кредитами, яка нині становить 30-40% річних, — вважає Тетяна Бурак, експерт із захисту прав споживачів фінансових послуг. — А виною всьому неспроможність нашої судової системи. Багато справ щодо стягнення кредитних заборгованостей розсипаються ще в суді, а банки, які виграли судову справу, не можуть "вибити" борги, тому що судове рішення не може реалізувати виконавча служба".

Та до всього, за певною категорією клієнтів банки, як і раніше, полюють. "Найбажаніші клієнти банків — власники зарплатних карток. Саме вони найчастіше відповідають критеріям платоспроможності. Тому банки активно пропонують клієнтам переказувати свої зарплати в їхні установи, — вважає Віталій Шапран, фінансовий експерт. — І якщо раніше у пориві конкурентної боротьби банкіри або фіксували ліміт на кредитці, наприклад у сумі 25 000 грн, не озираючись на обсяг регулярних платежів, або давали ліміт за картою вдвічі-втричі вищий від регулярних надходжень, то зараз більшості банків потрібно розуміти рівень доходів клієнта. Спираючись на нього, вони відкривають кредит до 50% від регулярних доходів".

Орієнтуються на мандрівників

Цікавий тренд на ринку кредитних карток — багато банків за останні рік-два стали пропонувати додаткові послуги, вигідні для подорожей. Наприклад, ПУМБ дає можливість знімати гроші без комісії не лише у банкоматах на території України, а й у всьому світі. ОТП-Банк пропонує необмежений кешбек, який можна в майбутньому використовувати для придбання авіа- та залізничних квитків. А ось Альфа-Банк пропонує 50% знижки на таксі Uber до аеропорту Бориспіль і Жуляни та назад. Також багато банків пропонують так звані бали мандрівників, за яких на рахунок повертається до 2% від покупок за кордоном.

Ми розібралися, на яких умовах сьогодні пропонують кредитні ліміти за картками найпопулярніші українські банки і дізналися, скільки доведеться заплатити, якщо ви влізли у борги.

Перша десятка банків з лояльними умовами кредитних карток

Банк та програма

Кредитний ліміт, тис. грн

Процент за кредитом

Пільговий період

Ціна обслуговування 

Сервіс «Оплата частинами» 

Платіжна система

Мобільний додаток та інтернет-банкінг

Кешбек 

Відсоток на залишок власних коштів

Зняття готівки без комісії

Умови видачі картки

Монобанк
"Біла"
до 100 від 37,2% до 62 днів 0 грн/ рік є Mastercard є до 20 % до 5 % 4% від суми паспорт, ІПН, 18 - 70 років
Альфа-Банк
"Red MasterCard"
до 200 від 39,9% до 62 днів 0 грн/ рік є Mastercard є до 20% до 6% 4%, мінімум 20 грн паспорт, ІПН, 25 - 70 років
А-Банк
"Зелена"
до 200 від 40,8% до 62 днів 0 грн/ рік є Mastercard
та Visa
є до 20%, максимум 500 грн немає від 7 грн паспорт, ІПН, 18 - 69 років
ПриватБанк до 200 від 40,8% до 55 днів 240 грн/ рік є Mastercard та Visa є до 20% немає від 7 грн паспорт, ІПН, 18 - 70 років
Банк Кредит Дніпро
"Freecard Gold Visa"
до 1 млн грн від 48,0% до 67 днів 0 грн/ рік немає Visa є немає немає від 4,7%

паспорт, ІПН, довідка про доходи, 22 - 65 років

ОТП Банк
"Tickets Travel Card Visa"
до 200 від 36,0% до 55 днів 240 грн/ рік є Visa є до 4% немає

Перше зняття за місяць - без комісії;

Починаючи з другого - 4% + 6 грн

паспорт, ІПН, проживання у регіоні, де знаходиться банк. Довідка про доходи за останні 12 місяців

Ощадбанк
"Моя кредитка"
до 250 від 38,0% до 62 днів 0 грн/ рік є Mastercard є немає немає 2,99% + 1% + 5 грн паспорт, ІПН, 21 - 65 років
ПУМБ
"ВСЕМОЖУ"
до 200 від 41,8% до 62 днів 500 грн/ рік є Mastercard є до 50% немає

без комісії

паспорт, ІПН, 18 - 70 років
Райффайзен Банк Аваль
"100 дней"
до 250 від 48,0% до 100 днів 0 грн/ рік є Mastercard є немає немає 2 операції без комісії. Кожна наступна – від  3% + 15 грн

паспорт, ІПН, 23 – 60 років  для жінок, 23 - 64 років для чоловіків, до 71 року для пенсіонерів за віком

Укрсиббанк
"Картка з лімітом"
до 200 від 45,0% до 56 днів 0 грн/ рік є Mastercard є немає немає Без комісії у банкоматах банку паспорт, ІПН, 21 - 63 років. При ліміті більшому за 50 000 грн – довідка про доходи. 

 

"Лише витративши 30%, ви зможете відкласти 20%"

Любомир Кузюткін, бізнес-брокер та інвестор:

Ми беремо в борг лише тоді, коли в нашій кишені не залишилося жодної копійки. А причина такої "мілини" полягає у неправильному плануванні бюджету. Насамперед сьогодні, у період нестабільності, дуже важливо навчитися правильно розподіляти пріоритети. Мені самому допомагає, тож я раджу принцип "50/30/20" — він чудово працює щодо побутових витрат.

Пояснюю. Розділяйте всі свої доходи на три частини. 50% — це побутові витрати: комуналка, продукти, одяг, ліки тощо. 30% — це необов'язкові, але приємні покупки та витрати. Та 20% — це накопичення та інвестування. Таким чином ви зможете дотриматися головного принципу ведення сімейного кошторису під час нестабільної ситуації — створювати накопичення, які дозволять протриматися до нових бюджетних надходжень, щоб запобігти спокусі влізти до "кредитки".

І головне, пам'ятайте — сьогодні в жодному разі не можна збільшувати статтю "накопичення" за рахунок 30%, призначених для вашої втіхи. Вони мають йти на розваги, хобі та дрібні приємності. Це дозволить підтримувати психічне здоров'я та не дасть вам одного разу зірватись і витратити все, що було відкладено раніше, натомість, навпаки, отримане від зароблених та витрачених на себе грошей задоволення допоможе вам й надалі відкладати 20% доходів.

Ми писали про те, що З 1 вересня банки зобов'язані розділяти кредитні та кошти клієнтів. Велика кількість власників кредитних карток може поскаржитись, що були введені в оману через те, що в додатку чи в особистому кабінеті на сайті банку, або у повідомленні, залишок коштів враховує не тільки власні кошти клієнта, а також кредитний ліміт.

Читати також