Іпотека на максимум, що буде далі?

An2an
Будівля банку
Будівля банку

НБУ опубліковав інформацию про іпотечне кредитування (кредити під заставу нерухомості).

Безсумнівно, такі обʼєми тепер можливі завдяки зниженню ставок за кредити. Обіцяних 10% по кредиту на купівлі нерухомості більшисть не побачили, а ось 15-20% цілком реальне значення, котре звабило багатьох. 

Объем ипотечного кредитования в Украине

Обʼєм нових кредитів під заставу нерухомості (іпотека) значно збільшилась, особливо в порівнянні деяких місяців 2019 і 2020 років. Ріст склав від 6 до більше, ніж 80%.

При цьому, зросла і середня сума кредита. Вересень - 700 000 грн, жовтень - 741 000 грн. На сьогодняшній день цей показник ще вище: сума іпотеки на первинному ринку - 830 000 грн, вторинному ринку- 730 000 грн.

 

Инфографика - рынок ипотечных кредитов

Як бачимо, ринок нерухомості швидко зростає. Кияни не могли цього помітити, забудовується будь який "клаптик", де можна здійснити будівництво. Достатньо "агресивно" забудовується не тільки предмістя, але і центр столиці.

Але при цьому, 87% кредитів це продаж на вторичному ринку. Це означає, хтось і тут вже заробив, купив квартиру в момент будівництва й продав після здачі об'єкта нерухомості в експлуатацію. 

Цікаво, що основна маса кредитів (85%) припали всього на 5 банків у сумі приблизно 2 400 000 000 грн. Більше двох мільярдів, вражаюча сума.  

Подібні темпи росту дуже сильно нагадують "мильну бульку", котрий ми споглядали десятиліттям раніше. Но пика этот пузырь еще не достиг, более того, возможно он только в начале его зарождения, когда ставки по кредитам продолжают снижаться, а количество новых объектов строительства растет каждый день. 

Чи варто зараз займатися питанням купівлі нерухомості? Скоріш так, ніж ні. По-перше, вартість нерухомості ще не здобула можливих обертів зросту. А це последует з кожним натупним кроком зниження ставки за іпотечні кредити. По-друге, через час, можна буде спробувати реструктуризувати кредит під більш вигідний відсоток, здобуваючи нерухомість за цінами сьогодняшніх реалій.

Які ризики?

  • Якщо Ваші заощядження в валюті, можливо варто зачекати наступного року, коли курс гривні до аменриканського доллару поступово підніметься до 30 грн
  • Майте справу з нерухомістью, котра здана в експлуатацію. Як показує практика, навіть, як здавалося, надійні забудовники можуть стати банкротом та потенційна економія і зиск від купівлі на ранній стадії будівництва, може обернутися втратою та збитками.
Ми писали про те, що Реальні відсоткові ставкина іпотеку в кінці 2020 року. Відсоткові ставки на іпотечне кредитування (кредит під заставу нерухомості) в жовтні 2020 года:

Читати також