5 ризиків для банківської системи України! Чого очікувати?

Ірина
Катерина Рожкова
Катерина Рожкова
Зображення: MyCredit.in.ua

Перший заступник голови правління НБУ Катерина Рожкова назвала 5 головних ризиків для української банківської системи, – повідомляє НВ Бізнес.

Ризики для банківської системи України

  • Дуже короткі ресурси. Депозити з залишковим терміном погашення до 1 місяця складають понад 60% від загального обсягу.
  • Високий рівень доларизації кредитних і депозитних портфелів банків.
  • Високий рівень проблемних боргів, особливо, в державних банках, в яких цей показник становить 68% з урахуванням Приватбанку.
  • Висока концентрація держави як власника на банківському ринку – близько 55% в чистих активах.
  • Недостатнє розуміння власників і менеджменту невеликих банків, подальшого їх розвитку.

Основний ризик для фінансової системи й економіки – це непослідовна державна політика

Важливо, щоб всі інститути, які проводять реформи та реалізують державну політику, були послідовними і не кидалися з одного боку в інший бік. Тоді бізнесу і банкам буде легше працювати.

Також Рожкова зазначила, що власники більш як 10 українських банків не розуміють як їх розвивати далі

Це багато, хоча вони і маленькі. Виходить, що 10 акціонерів не розуміють, навіщо їм потрібен банк і 10 топ-менеджерів не знають, що робити далі. Якщо у них немає бізнес-моделей, це означає, що у них немає чітких внутрішніх процедур, недостатньо, з точки зору фокусування на бізнесі, навчений персонал, немає якісної оцінки кредитних ризиків. І якщо раптом вони почнуть активну діяльність на ринку, то отримають збитки, які потім позначаться на акціонерах і вкладниках, – сказала Рожкова.

Але для них є три опції:

  • перша – здати банківську ліцензію, залишитися юрособою і працювати як фінансова компанія на ринку, займаючись платежами, переказами, кредитуванням
  • друга – здати всі ліцензії, а на гроші з капіталу акціонер може купити облігації внутрішньої державної позики (ОВДП), гарантовано отримати 18% річних, не несучи витрати на утримання банку і сплату податків
  • третя – визначити бізнес-модель. «Підготувати» банк, починаючи від створення і автоматизації всіх необхідних процесів закінчуючи персоналом, апробувати його.

У великих банків немає великих загроз, – додала Катерина Рожкова.

Нагадаємо, зараз на ринку 77 банків, один з яких – Вернум Банк в процедурі самоліквідації.

Ми писали про те, що Рейтинг найприбутковіших та збиткових банків в Україні. За результатами 2019 року опубліковано рейтинг найприбутковіших і збиткових банків. ПриватБанк лідирує з великим відривом від найближчого конкурента по прибутковості - вказавши в звітності прибуток більш ніж на 32 млрд грн.

Читати також