
Перший заступник голови правління НБУ Катерина Рожкова назвала 5 головних ризиків для української банківської системи, – повідомляє НВ Бізнес.
Ризики для банківської системи України
- Дуже короткі ресурси. Депозити з залишковим терміном погашення до 1 місяця складають понад 60% від загального обсягу.
- Високий рівень доларизації кредитних і депозитних портфелів банків.
- Високий рівень проблемних боргів, особливо, в державних банках, в яких цей показник становить 68% з урахуванням Приватбанку.
- Висока концентрація держави як власника на банківському ринку – близько 55% в чистих активах.
- Недостатнє розуміння власників і менеджменту невеликих банків, подальшого їх розвитку.
Основний ризик для фінансової системи й економіки – це непослідовна державна політика
Важливо, щоб всі інститути, які проводять реформи та реалізують державну політику, були послідовними і не кидалися з одного боку в інший бік. Тоді бізнесу і банкам буде легше працювати.
Також Рожкова зазначила, що власники більш як 10 українських банків не розуміють як їх розвивати далі
Це багато, хоча вони і маленькі. Виходить, що 10 акціонерів не розуміють, навіщо їм потрібен банк і 10 топ-менеджерів не знають, що робити далі. Якщо у них немає бізнес-моделей, це означає, що у них немає чітких внутрішніх процедур, недостатньо, з точки зору фокусування на бізнесі, навчений персонал, немає якісної оцінки кредитних ризиків. І якщо раптом вони почнуть активну діяльність на ринку, то отримають збитки, які потім позначаться на акціонерах і вкладниках, – сказала Рожкова.
Але для них є три опції:
- перша – здати банківську ліцензію, залишитися юрособою і працювати як фінансова компанія на ринку, займаючись платежами, переказами, кредитуванням
- друга – здати всі ліцензії, а на гроші з капіталу акціонер може купити облігації внутрішньої державної позики (ОВДП), гарантовано отримати 18% річних, не несучи витрати на утримання банку і сплату податків
- третя – визначити бізнес-модель. «Підготувати» банк, починаючи від створення і автоматизації всіх необхідних процесів закінчуючи персоналом, апробувати його.
У великих банків немає великих загроз, – додала Катерина Рожкова.
Нагадаємо, зараз на ринку 77 банків, один з яких – Вернум Банк в процедурі самоліквідації.