Топ-10 економічних прогнозів на 2019 рік

An2an
Графік статистичних даних
Графік статистичних даних

Світова економіка на початку 2018 року показувала ознаки зростання, але до кінця року темпи значно знизилися. Економіка США прискорилася завдяки фіскальному стимулюванню, введеному на початку року, в той час як економіки Єврозони і таких країн як: Великобританія, Японія і Китай почали слабшати. Експерти передрікають аналогічні тенденції й у 2019 році. IHS Markit прогнозує, що глобальне зростання буде знижено з 3,2% до 3,1% у 2019 році й продовжить сповільнюватися протягом наступних кількох років.

Одним з основних ризиків в 2019 році є різке зниження темпів зростання світової торгівлі, яке впало з більш ніж 5% на початку 2018 року до майже нуля в кінці.

З очікуваною ескалацією в торговельних конфліктах скорочення світової торгівлі може ще більше послабити світову економіку. Водночас зростання процентних ставок та зростаючої волатильності ринку акцій та сировинних товарів означають посилення фінансових умов у всьому світі. Ці ризики вказують на зростаючу вразливість світової економіки до подальших потрясінь і зростання ймовірності спаду в найближчі кілька років.

Nariman Behravesh Chief Economist, IHS Markit

Топ-10 економічних прогнозів на 2019 рік

1. Показник економіки США як і раніше буде вище загального тренду

Ґрунтуючись на оцінках сталого зростання робочої сили та продуктивності, ми оцінюємо тенденцію або потенційне зростання економіки США приблизно в 2,0%. У 2018 році ріст в США був значно вищий тенденції на рівні 2,9%, хоча прискорення було майже повністю пов'язано з великою дозою податково-бюджетного стимулювання у вигляді зниження податків і збільшення витрат. Вплив цього стимулу все ще буде відчуватися у 2019 році, але з часом буде зменшуватися до кінця поточного року. В результаті ми очікуємо зростання на 2,6% у 2019 році, це менше, ніж у 2018 році, але все ще вище загального тренду.

2. Економічне зростання Європи сповільниться ще більше

Зростання економіки Єврозони досягло піку в другій половині 2017 року і відтоді неухильно знижується. IHS Markit прогнозує подальше зниження до 1,5% у 2019 році. Політична невизначеність, в тому числі Brexit, виклики уряду Еммануїла Макрона і відхід з поста канцлера Ангели Меркель, сприяють зниженню настроїв в бізнесі. Економічні чинники, такі як жорсткість умов кредитування і посилення торгової напруженості, також сприяють уповільненню зростання.

3. Відновлення економіки Японії буде залишатися на слабкому рівні, а економіка виросте менш ніж на 1% у 2019 році

За попередніми очікуваннями економіка Японії зросла на 0,8% у 2018 році, у 2019 році цей показник збільшиться всього до 0,9%. Грошово-кредитна політика в наступному році буде як і раніше адаптивною. Циклічне зниження темпів зростання в Японії відбувається в умовах дуже слабкого довгострокового зростання. Несприятливі демографічні показники, зокрема скорочення робочої сили, не компенсуються зростанням продуктивності.

4. Економіка Китаю буде сповільнюватися

Квартальні темпи зростання в Китаї неухильно знижуються з початку 2017 року, досягнувши найнижчого рівня за останні 10 років в третьому кварталі 2018 року. У річному обчисленні темпи зростання сповільнилися з 6,9% у 2017 році до 6,6% у 2018 році, і надалі скоротяться до 6,3% у 2019 році. У відповідь на нещодавні економічні потрясіння, в тому числі включаючи вплив тарифів США, які до сих пір були обмежені, політики прийняли ряд монетарних і фіскальних заходів для підтримки зростання і стабілізації фінансових ринків.

Однак ці заходи, ймовірно, залишаться скромними. Зростання кредитування буде як і раніше стримуватися через величезну боргову яму і проведенням урядом скорочення позикових коштів, по крайній мірі, в середньо- і довгостроковій перспективі. З іншого боку, зусилля уряду зі стимулювання можуть стати більш агресивними, якщо напруженість в торгівлі з США зросте, а економічне зростання серйозно постраждає.

5. Зростання на ринках, що розвиваються сповільниться до 4,6% у 2019 році

У 2018 році деякі країни, в тому числі Бразилія, Індія і Росія, показали помірне зростання темпів розвитку, в той час як інші, такі як Аргентина, Південна Африка і Туреччина, опинилися під сильним фінансовим тиском і зазнали рецесії. Ринки, що розвиваються зіткнуться з низкою перешкод, включаючи уповільнення зростання в країнах з розвиненою економікою і темпах світової торгівлі: сильний долар США, посилення фінансових умов, зростання політичної невизначеності в таких країнах, як Бразилія і Мексика. Кілька країн зможуть протистояти цим тенденціям, особливо динамічні з низьким рівнем боргу, особливо в Азії.

6. Товарні ринки – американські гірки 2019

Зростання попиту в наступному році все ще виглядає досить сильним, щоб надавати підтримку сировинним ринкам, що робить малоймовірним падіння цін. Однак у 2019 році волатильність на товарних ринках збережеться, особливо на ринках нафти. Ми прогнозуємо, що ціни на нафту в найближчому майбутньому трохи зростуть і в середньому складуть близько 70,0 доларів США за барель у порівнянні з 71,0 дол. США у 2018 році. При цьому ризики для цін на нафту та інші товари переважно знижуються, враховуючи уповільнення зростання попиту і збільшення пропозиції. Попри волатильність, ми прогнозуємо, що до кінця 2019 року ціни будуть незначно відрізнятися від їх поточних показників.

7. Глобальні темпи інфляції залишаться близькими до 3,0%

Велика частина зростання інфляції споживчих цін в період між 2015 і 2018 роками – з 2,0% до 3,0% – була викликана переходом в розвинених країнах від дефляційних або майже дефляційних умов до темпів інфляції, які близькі до цілей центральних банків у 2,0%. У найближчій перспективі ми очікуємо, що глобальна інфляція та інфляція в розвинених країнах залишатимуться близькими до 3,0% і 2,0% відповідно.

8. ФРС підвищить ставки, центральні банки можуть наслідувати цей приклад

З урахуванням того, що ключові країни світу знаходяться в різних точках ділового циклу, не дивно, що центральні банки рухаються з різною швидкістю і в різних напрямках.

Федеральний резерв США, ймовірно, підвищить ставки тричі у 2019 році. Інші центральні банки, в тому числі Банк Англії (в залежності від процесу Brexit), Банк Канади й кілька центральних банків країн, що розвиваються, такі як банки у Бразилії, Індії й Росії – теж можуть підняти ставки.

Європейський центральний банк (швидше за все) не підвищуватиме ставки до початку 2020 року. Точно так само ми не вважаємо, що Банк Японії припинить свою політику негативних процентних ставок до 2021 року. Народний банк Китаю є єдиним великим центральним банком, який рухається в протилежному напрямку.

9. Долар США буде триматися на поточних підвищених рівнях більшу частину 2019 року

Подальше зростання США вище загальної тенденції і збільшення процентних ставок з боку ФРС є основними причинами цієї очікуваної сили. З огляду на недавній відносно спокій на валютних ринках, особливо щодо валют країн з ринком, що формується, чергове значне зміцнення долара США представляється малоймовірним.

Проте, потенціал волатильності залишається дуже високим. Політична невизначеність в Європі може бути дуже негативною для євро і фунта стерлінга. Ми очікуємо, що курс євро/долар затримається у 2019 році на позначці 1,10 дол. США у порівнянні з 1,14 дол. в кінці 2018 року. Однак ми прогнозуємо, що курс юаня/долар буде залишатися досить стійким трохи нижче психологічного рівня 7,0 – результат прагнення китайського уряду до фінансової стабільності.

10. Ризик політичних потрясінь зріс, але, ймовірно, недостатньо, щоб спровокувати рецесію у 2019 році

Політичні помилки залишаються найбільшою загрозою глобального зростання у 2019 році й в наступний період. Торгові конфлікти, які "киплять", небезпечні не тому, що вони вже завдали шкоди – вони цього не зробили, а тому, що вони можуть легко загостритися і вийти з-під контролю. Крім того, зростання бюджетного дефіциту в США, високий рівень боргу в США, Європі і Японії, а також потенційні помилки з боку ключових центральних банків становлять загрозу для світової економіки.

Доброю новиною є те, що ймовірність таких політичних помилок, які можуть завдати серйозної шкоди глобальному зростанню у 2019 році, як і раніше відносно мала. Проте, IHS Markit вважає, що ризики збитків від помилок в політиці зросте в цьому році та в наступний період, що призведе до подальшого уповільнення зростання світової економіки.

https://www.weforum.org/
Ми писали про те, що Ставки по кредитах, реалії та прогноз. У 2020 році Національний банк серйозно зайнявся питанням зниження ставок по кредитах, знизив облікову ставку і лобіював програму Уряду доступних кредитів. Облікова ставка НБУ (ставка рефінансування) на сьогоднішній день 6% річних.

Читати також