Що таке IBAN і чому Україна переходить на цей стандарт

An2an
IBAN (International Bank Account Number)
IBAN (International Bank Account Number)

Все почалося у 2016 році, коли SWIFT зареєстрував і опублікував український стандарт IBAN (Міжнародний номер банківського рахунку). SWIFT виконує функцію реєстратора відповідно до повноважень, які йому були надані Міжнародною організацією зі стандартизації (International Organization for Standardization – ISO). І тільки у 2018 році в Національному банку оголосили, що в 2019 році Україна переходить на міжнародний стандарт IBAN.

Що ж таке IBAN і навіщо він потрібен?

IBAN це абревіатура – International Bank Account Number (Міжнародний номер банківського рахунку), тобто нічого страшного в цьому немає, просто номера банківських рахунків клієнтів матимуть вигляд, що відрізняється від поточних (2600 або 2620 для юридичних і фізичних осіб відповідно). Рахунок в "форматі" IBAN дозволить визначити країну і банк, зменшити кількість помилкових переказів.

Номер українського IBAN складається з двадцяти дев'яти знаків: код країни UA, контрольне число, код банку, номер рахунку клієнта в банку

Приблизно виглядає він у такий спосіб: UA21 3223 1300 0002 6007 2335 6600 1. Детальніше про IBAN можна ознайомитися в файлі.

Для чого потрібні зміни подібного роду?

Згадаймо, що з 2019 року НБУ значно змінив валютне регулювання, пом'якшивши більшість вимог, які були пов'язані з обміном і переказом валюти як всередині країни, так і за її межами.

Введення IBAN дозволить:

  • ідентифікувати відправника та одержувача грошових коштів і банки в яких вони обслуговуються;
  • мінімізувати помилки в реквізитах;
  • прискорити проходження переказів грошових коштів;
  • використовувати QR-коди, що спростить оплату рахунків;
  • скоротити банківські реквізити.

Що ж, панове власники рахунків в банках, ми повільно, але впевнено вливаємося в світову фінансову спільноту. А це позитивні тенденції, як не крути. Клієнти деяких банків в Україні вже можуть дізнатися свій номер IBAN і використовувати його для роботи. Так, ця функція вже доступна в автоматичному режимі в банках Райффайзен банк Аваль та Приватбанк. Альфа-Банк ще з 2016 року надає інформацію про номер IBAN для своїх клієнтів, але в телефонному режимі.

P.S. До кінця 2019 року абоненти банків ще зможуть використовувати старі реквізити, поступово і паралельно переходячи на новий формат. З 2020 року використання IBAN стане обов'язковим для всіх клієнтів банків України при здійсненні переказу коштів як в національній, так і в іноземній валютах.

Читати також