Новий закон “Про валюту”: що чекає українців?

Ірина
Долари США
Долари США
Зображення: MyCredit.in.ua

Закон “Про валюту” Верховна Рада ухвалила ще 21 червня цього року. Цей Закон визначає правові засади здійснення валютних операцій, валютного регулювання та валютного нагляду, права та обов’язки суб’єктів валютних операцій і уповноважених установ та встановлює відповідальність за порушення ними валютного законодавства. Введення в дію, відбудеться вже 07.02.2019. Отже, нагадаємо, яких змін варто чекати.

Коли можна розплачуватися валютою

Гривня залишається єдиною валютою для розрахунків. Проте платити зарплату в доларах офіційно зможуть морякам, дипломатам, консулам та іншим працівникам представництв іноземних держав. Українці ж зможуть розраховуватися валютою в таких випадках:

  • платити іноземцям (інвесторам і постачальникам)
  • переводити валюту
  • розраховуватися за страхування життя
  • купувати державні цінні папери

Ліцензії відійдуть у минуле

Українці зможуть відкривати рахунки в іноземних фінансових установах та здійснювати через такі рахунки валютні операції, зокрема інвестувати за кордон без отримання будь-яких індивідуальних валютних ліцензій. За новим законом про валюту дозволи і індивідуальні валютні ліцензії уже будуть непотрібні. Клієнту доведеться пройти лише стандартну ідентифікацію в банку.

Валютні перекази

Валютний контроль буде лише тоді, коли валютні операції перевищуватимуть в еквіваленті 150 тисяч гривень.Також нововведення стосуватиметься і поштових переказів. Зараз ліміт у валюті 300 євро. У наступному році його планують збільшити до 10 тис. євро, а в майбутньому прибрати окремі обмеження для поштових переказів.

Продаж валюти

Продавати валюту дозволять не тільки банкам і обмінникам, але і поштовим відділенням. Вони також зможуть встановлювати свій курс валют і конкурувати з фінансовими установами.

Що зміниться для бізнесу?

Закон скасовує встановлений для бізнесу максимальний термін розрахунків за експортно-імпортними контрактами в межах 180 днів і санкції за порушення у вигляді штрафу в розмірі 100% суми операції і заборони на проведення зовнішньоекономічної діяльності. Це час, за який валюта, наприклад, за продані за кордон українські товари, має надійти в Україну і є своєрідною розстрочкою по розрахункам. Скасування цього обмеження покращує конкурентні позиції українських експортерів та імпортерів, зменшуються ризики штрафів і збільшується простір для домовленостей між торговельними партнерами щодо умов розрахунків. Також експортерам не потрібно буде продавати валютну виручку, а компанії зможуть купувати валюту без прив'язки до конкретного експортного контракту.

Метою цього Закону є забезпечення єдиної державної політики у сфері валютних операцій та вільного здійснення валютних операцій на території України. Щоправда, варто враховувати, що документ дозволяє Національному банку повертати обмеження в разі виникнення кризових ситуацій.

Ми писали про те, що 11 операторів поштового зв’язку планують здійснювати операції з обміну валют. Національний банк обговорив з операторами поштового зв’язку умови здійснення ними валютних операцій та надання послуг з переказу коштів, – повідомляє п

Читати також