Кредити дорожчають, які ж причини?

MyCredit.in.ua
Номінал купюри 500 гривень з графіком
Графік зміни відсотків по кредитах
Зображення: MyCredit.in.ua

Якщо хтось стежить за тенденцією вартості кредитних ресурсів, то навряд чи зможе спростувати той факт, що останні кілька років кредити в Україні ростуть в ціні, при чому в усіх сенсах цього слова.

Більшість експертів цієї тематики схильні стверджувати, що одна з причин – негативне ставлення кредиторів та інвесторів до наших позичальників і бізнесу в цілому. Погодьтеся, мало кому буде приємно усвідомлювати, що його гроші (кредит або інвестиції) можуть не принести прибутку, а й взагалі можуть зникнути в невідомому напрямку.

Будь-який студент, який знає основи економіки розуміє, що чим вищі ризики, тим вищий дохід. Власне й навпаки, чим вищий дохід, тим вище ризик.

Яскравий приклад тому forex, торгівля з цінними паперами і всім відома "піраміда". Тому, очікувати, що кредити різко подешевшають, не варто. Більш того, не потрібно думати, що це буде через рік або два. Найімовірніше це 5-10 років, а може і більше.

Спробуємо все пояснити простими словами

Як працюють банки і кредитні (фінансові) організації? Залучають кошти під відсоток, а після цього розміщують ці кошти під більш високий відсоток. Погодьтеся, що навряд чи хтось буде видавати кредит дешевше, ніж він залучив коштів. Подивіться на ставки по депозитах, вони досягають 21% річних. Отже, дешевше, ніж під 21% ніхто кредит не видасть. Мінімально-раціональна різниця в залучених і розміщених коштах становить 3%. Тобто до 21 додаємо 3 і отримуємо 24% річних. Якщо побачили кредитну ставку нижче, ніж 24%, то найімовірніше банк або кредитна компанія заробляють на інших платежах. Наприклад, комісія за оформлення кредиту, щомісячне обслуговування кредитів, страхування кредиту. Облікова ставка НБУ з 7 вересня 2018 року становить 18%. Тобто банки залучають кошти під 18% річних. Якщо зараз перебуваєте в пошуку кредиту і побачите ставку нижче ніж це значення – терміново потрібно брати і не роздумувати!

Дешевшим може бути тільки сир у мишоловці.

З недавнього часу Національний банк дозволив кредитувати у валюті, процентні ставки по валютних кредитах значно нижче, але... Не варто забувати про курс гривні, різкі стрибки курсів валют, а також в цьому ряду стоять інфляція та інші ризики (політичні та економічні).

Тому кожному варто двічі подумати, а потім ще тричі відмовитися від цієї думки, перш ніж розглядати кредит у валюті.

Про це найкраще Вам розкажуть ті, хто взяв валютні кредити під іпотеку і автокредити в 2008 році.

Подивимося на банківський сектор

Все більше банків закривають, все більше кредитів не повертають. А це хитає банківську систему, а значить – ризики зростають. Як вже було сказано вище, якщо ростуть ризики, зростає і ставка по кредиту. Зовнішні борги країни вже мають захмарні значення. До речі, Україна залучає кошти далеко під немаленький відсоток.

А повертати кому?

Правильно, платникам податків! Ситуація з поверненнями кредитних коштів тільки погіршується, всі думають, що кредит це просто. Якщо підняти історію всіх закритих банків в нашій країні, які були визнані банкрутами, то їхні кредитні портфелі на 90% були проблемними і безповоротними.

Що з усього цього випливає?

Кредити почнуть дешевшати тоді, коли кількість погашення раніше взятих кредитів буде вище, ніж 80%. Коли в країні буде стабільність, коли кошти з бюджету будуть спрямовані на розвиток, а не відкати за держзамовленням.

Якщо все, що тут було писано не зовсім зрозуміло, то можна висловитися простіше – дешевшати кредити не будуть, а будуть тільки дорожчати, тому що "покращення" ще не досягло дна.

Читайте також: Кредити дорожчають! Поспішайте оформити до зростання ставки по кредитах

Ми писали про те, що НБУ рекомендує. Реструктуризацію кредитів буде продовжено. Якщо для когось ця тема нова, то треба визначитися, що таке реструктуризація.

Читати також