USAID: Кредитування в Україні загрузло в порушеннях

Editor
USAID logo
USAID logo

Майже в 98 % випадків під час надання кредиту були зафіксовані порушення.

Українські фінансові установи (банки та небанківські установи) регулярно не дотримуються норми закону «Про споживче кредитування», який набув чинності 10 червня 2017 року. Про це повідомляє Мінфін.

Порушення часто спостерігаються в рекламі, розкритті інформації, умовах кредитів, повідомленні реальної вартості кредиту, а також при виборі страхових компаній - говориться в дослідженні практики роботи на ринку споживчого кредитування, проведеного під керівництвом Проекту USAID «Трансформація фінансового сектору».

Ключові результати:

— понад 10 % всіх рекламних матеріалів порушують заборону реклами «0 %» кредитів (ст.7 закону «Про споживче кредитування» забороняє рекламу безвідсоткових кредитів). Здебільшого в рекламних матеріалах не вказуються процентні ставки. На рекламу не поширювалася вимога закону вказувати реальну вартість кредиту.

— в 97,6 % випадків при первинній консультації «таємним покупцям» не надавалася повна письмова інформація про кредит як того вимагає законодавство. Найчастіше відсутня інформація про реальну річну процентну ставку та орієнтовну загальну вартість кредиту.

Фінансові установи продовжують практику стягнення високих комісій за надання та обслуговування кредитів.

Така практика призводить до того, що реальні річні процентні ставки банків за кредитами на суму від 4 тис. грн до 6 тис. грн на термін від 6 до 12 місяців коливаються від 32 % до 200 %, а реальні річні процентні ставки фінансових компаній досягають 1 600 %.

У деяких аспектах кредитні договори були приведені у відповідність до законодавства, особливо з погляду вказівки реальної річної процентної ставки. Але все ще дуже поширені незаконні умови в договорах, особливо надання кредитору права вимагати дострокового повернення кредиту, якщо позичальник не погоджується зі зміною розміру платежів за кредитом (50 % договорів).

У всіх випадках надання кредиту з обов’язковим страхуванням позичальникові не дали можливість вибрати страхову компанію і в половині паспортів таких споживчих кредитів було відзначено, що страхування не є обов’язковим.

Відповідно до закону, вартість обов’язкового страхування не включається до реальної річної процентної ставки. Так позичальники повинні звертати увагу на суму страхового платежу окремо.

Як наголошується в дослідженні, прийняття закону «Про споживче кредитування» поки що не змінило ситуацію з регулярним порушенням прав позичальників істотно.

https://antiraid.com.ua/news/usaid-kreditovanie-v-ukraine-pogryazlo-v-n…
Ми писали про те, що Президент України підписав закон про відновлення кредитування. Президент Петро Порошенко під час зустрічі з бізнесом підписав Закон «Про захист прав кредиторів та інвесторів» та Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення функціонування фінансового сектору в Україні».

Читати також