Як захиститися від шахраїв і що потрібно знати власникам карт

An2an

Продовжуємо екскурс про те як крадуть гроші з рахунків (банківських карт) і як цього уникнути.

Перша частина про шахраїв доступна за посиланням: Як не втратити гроші: Хакери та шахраї

Кількість способів крадіжки грошей з карт настільки велике, що вже складають рейтинги ... Швидше за все це антирейтинги банківських карт, коли банки не приймають додаткових заходів безпеки. Нагадаємо, що ряд банків (Монобанк/Monobank і Альфа-Банк зокрема) ввели додатковий рівень безпеки своїх карт створивши функцію динамічного коду cvv (тризначний номер на зворотній стороні картки).

Отже... Перелік:

 1. Крадіжка карти (тобто просто кажучи поцупили гаманець з картами).
  Картою можуть розрахуватися через інтернет, так як доступні її реквізити. Все сумніше, якщо в гаманці відразу опинився і PIN-код. Деякі "умільці", щоб не забути код пишуть його відразу на банківській картці.
  — У разі крадіжки або виявленні втрати картки необхідно в терміновому порядку телефонувати в банк і блокувати карту.
 2. Фішинг — створення копій офіційних сайтів. Користувач вважає, що знаходиться на офіційному сайті, здійснює покупку або платить за послугу вносячи реквізити своєї картки.
  — Про це ми вже писали раніше. Перевіряйте у сайтів наявність літери S - httpS: як у нашого сайту;)
 3. Вішинг — використання дзвінків або sms з метою введення в оману користувача карти. Наприклад: "Ваша карта заблокована. Передзвоніть в банк за номером 093 ... .. ..". При дзвінку на подібні номери "оператор" на іншому кінці спробує отримати дані вашої банківської карти нібито з метою перевірки або розблокування ".
  — будь-який запит про дані карти можна сміливо відправляти в далеку прогулянку (наприклад за координатами 50.52 5.24)
 4. Скріммінг — крадіжка даних карти. Зчитування даних банківської карти з магнітною смуги. Ніж читати, краще подивитися:

 5. Точно також існують накладні клавіатури, які запам'ятовують введену комбінацію або відразу відправляють код шахраям. Якщо стоїть тільки скіммер, то поблизу десь розміщена камера, яка спрямована на клавіатуру.
  skimmer.png
  — перевіряйте вхід для карти в банкоматі та чи не знімається клавіатура, закривайте іншою рукою коли набираєте pin-код. Захисні зовнішні блоки від скімерів, що встановлені на банкоматах, як видно на відео, не рятують.
 6. Проблеми в роботі з банкоматом. Насправді не проблеми, з великою ймовірністю це траппінг ("петля").
  Бувають витончені шахраї, які люблять організовувати виставу: в цьому випадку використовують спеціальні блокуючі елементи, які не дають прочитати карту або блокують її в слоті, не даючи їй вийти назовні. У момент виникнення проблеми шахрай підходить і пропонує допомогти, його мета - распросами і спробами допомогти з'ясувати PIN-код. Після того як клієнт йде ні з чим (звертаючись до найближчого відділення або телефонуючи до кол-центру), шахрай дістає карту і вже знає код, гроші можуть бути зняті прям в цьому ж банкоматі.
  — якщо банкомат "з'їв" карту, "завис" або просто перестав працювати, спробуйте затиснути кнопку "Скасування/Cancel", дочекайтеся реакції банкомату. Не відходьте від банкомату і нікому не повідомляйте інформацію про карту або код. Зателефонуйте в банк, якщо протягом 5-10 хвилин карту не вдалося повернути та заблокуйте її. Ідеально, якщо заблокувати карту можна через мобільний додаток.

P.S. Поза рейтингом можна згадати:

 1. Шахраї іноді використовують клейку стрічку, коли одна з купюр прилипає і залишається всередині банкомату. Тому перераховуйте видані гроші банкоматом відразу, поки не підійшов інший клієнт.
 2. Зараження банкомату вірусом. Як вірус потрапляє в банкомат краще не знати, інакше нелюбов до банківських продуктів може перерости у ненависть. Вірус зчитує інформацію по карті, випускається її дубль і гроші знімаються в банкоматі іншої країни.
 3. Фальшивий банкомат. Це дорога схема, однак вона має місце бути. Банкомат-фальшивка повністю працездатний, він прийме карту, проведе за всіма пунктами меню, а в кінці видасть помилку або повідомить, що закінчилися гроші. Клієнт як ні в чому не бувало піде не підозрюючи, що скоро з його карти спишуть гроші. Мета створення отримання даних по картах. Дорога афера, тому використовується рідко.
 4. Гарна пам'ять. Відносно недавно вдалося зловити шахрая, який працював в офіційному відділенні і примудрявся запам'ятовувати 16 цифр номера, дату і CVV, протримавши карту в руках під час розрахунку всього кілька секунд.

— Використовуйте для розрахунку смартфон з додатками: Google Pay, Apple Pay тощо, які дозволяють здійснювати оплату товарів і послуг без фізичної наявності карти.

Ми писали про те, що Найбезпечніший спосіб використання платіжних карток. Найбезпечнішим способом використання платіжних карток є операції в торговельній мережі, беручи до уваги збитки, які понесли українці і банки через шахрайські оборудки в інтернеті і через банкомати.

Читати також