Як відкрити ФОП у 2019 році: корисні поради

Ірина
Подача документів
Збір документів для відкриття ФОП
Зображення: MyCredit.in.ua

Фізична особа-підприємець – найпростіша організаційно-правова форма суб'єкта господарської діяльності, для якої не передбачено установчих документів і стартового капіталу. Згідно з Цивільним кодексом України, будь-яка фізична особа може здійснювати підприємницьку діяльність тільки після державної реєстрації, встановленої законом. Здійснивши таку реєстрацію, фізична особа набуває статусу фізичної особи-підприємця. Про порядок дій відкриття ФОП покроково, ми Вам розповімо детально в нашому матеріалі.

Потрібний КВЕД

Для початку, Вам необхідно вибрати КВЕД (класифікатор видів економічної діяльності), – це чотиризначний код, який пояснює, чим саме ви займаєтеся як підприємець. Перелік КВЕДів є на сайті Укрстату.

Система оподаткування

Дуже важливий момент з яким Ви повинні ознайомитися більш детально – це система оподаткування. ФОП має право вибрати одну з двох систем оподаткування – загальну або спрощену. На загальній системі платять податок на доходи (18% від чистого прибутку) і військовий збір (1,5%). На спрощеній – тільки єдиний податок. Розмір залежить від групи. Для кожної групи єдиного податку є список дозволених видів діяльності.

Електронний цифровий підпис: як отримати й за скільки?

Для прискорення і спрощення процесу документообігу зараз використовують електронну форму. Щоб їх юридична сила прирівнювалася до паперових документів, на них слід залишити електронний цифровий підпис (ЕЦП). Більш детальну інформацію про те, як отримати електронний цифровий підпис, перелік реєстраційних документів, адреси представництв і т.д. можна подивитися на офіційному інформаційному ресурсі АЦСК ДФС. Загалом процедура отримання електронного підпису фізичною особою займає до 15 хвилин.

Як відкрити ФОП?

Наступним кроком відкриття ФОП буде подача заяви держреєстратору і відкриття ФОП. Є 3 способи це зробити.

Перший спосіб – через сайт Мін'юста. У Мін'юсті запевняють, що такий спосіб реєстрації займе всього один день. Для цього потрібно увійти в "Кабінет електронних сервісів" і в "Реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців"

вибрати пункт меню "Заява на державну реєстрацію юридичної особи або фізичної особи-підприємця". Відкриється вікно входу (реєстрації).

Якщо ви не зареєстровані в системі – зробіть це, виконуючи вказівки.

Далі потрібно зробити наступне:

 1. Увійти в приватний кабінет (на сайті Мін'юсту)
 2. Створити заяву
 3. Підписати заяву ЕЦП
 4. Відправити заяву
 5. Перевірити стан розгляду заяви
 6. Отримати електронний або паперовий документ.

Другий спосіб онлайн-реєстрації – за допомогою Порталу державних послуг iGov . Тут потрібно вибрати "Послуги бізнесу", і в підрозділі "Реєстраційні дані" – пункт "Державна реєстрація фізичної особи-підприємця".

Щоправда, ця функція працює поки що (станом на січень 2019) лише у Дніпропетровській, Донецькій та Тернопільській областях.

Третій спосіб відкрити ФОП особисто. Подати заяву про реєстрацію ФОП можна реєстратору райдержадміністрації за місцем прописки. Жителям Києва – будь-якому держреєстратору міста, незалежно від району. Реєстрація безкоштовна. У документі буде потрібно вказати свої ім'я та прізвище, дату народження, ідентифікаційний номер, громадянство, адресу прописки, КВЕДи, номер телефону та електронну пошту. Якщо обійшлося без помилок – протягом трьох робочих днів з моменту подачі документів вас повинні внести в державний реєстр і видати відповідну виписку. Якщо ви надсилали документи листом, то і виписку отримаєте поштою.

Далі необхідно принести власноруч документи до підрозділів податкової інспекції:

 • копію паспорта та ідентифікаційного коду
 • заяву про застосування єдиного податку
 • отриману вами раніше виписку з єдиного державного реєстру
 • книгу обліку доходів
 • заяву на ім'я начальника податкової інспекції або по Ф. 5-ОПП

При цьому книгу обліку доходів потрібно буде реєструвати навіть в разі онлайн-реєстрації ФОП. Крім того, ви отримаєте свідоцтво про те, що є платником єдиного податку, та реквізити банківського рахунку, на який будете платити цей податок.

Рахунок в банку

Ще один момент: незалежно від способу реєстрації, Вам потрібно буде відкрити рахунок в банку для проведення безготівкових розрахунків. Підприємницькою діяльністю можна займатися відразу, як тільки в єдиному держреєстрі з'явиться запис про реєстрацію вашого ФОП, в цей же день можна відкривати рахунок. Зробити це можна вибравши будь-який відповідний для Вас банк з хорошими тарифними умовами.

Ми писали про те, що НБУ скасував Постанову про заборону на зняття грошей з рахунків ФОП. Страждання закінчилися. У Нацбанку усвідомили свою помилку, а можливо навіть некомпетентність в питаннях що стосуються роботи фізичних осіб підприємців.

Читати також