Як українцю відкрити і поповнити рахунок в іноземному банку

An2an
Прапори різних країн
Прапори різних країн

У громадян України, які проживають за кордоном, або у людей, що працюють із закордонними клієнтами, з'являється абсолютно логічне запитання: чи можна відкрити рахунок у закордонному банку і як це правильно зробити.

Кому і навіщо це потрібно

Питання, насправді, риторичне. Причин для відкриття рахунку фізичної особи в закордонному банку може бути безліч:

 • людина — громадянин не тієї країни, в який зараз живе і працює
 • клієнт більше довіряє закордонним банкам
 • користувач не хоче тримати всі свої кошти в одному банку або в одній країні
 • вкладник продає товари за кордон або надає послуги закордонним замовникам (повноцінне виведення коштів з PayPal на платіжні карти випущені українськими банками поки недоступне)
 • студенти вчаться в іноземних вищих навчальних закладах.

В будь-якому випадку, відкрити рахунок у закордонному банку — бажання абсолютно логічне, і, що важливо, — здійсненне.

 

Чи законно відкривати рахунок в іноземному банку?

Так, абсолютно законно. Згідно з валютним законодавством, громадяни України можуть безперешкодно відкривати рахунки в закордонних банках.

Валютне регулювання в Україні ґрунтується на наступних принципах [...] право фізичних та юридичних осіб - резидентів укладати угоди з резидентами і (або) нерезидентами і виконувати зобов'язання, пов'язані з цими угодами, в національній валюті або в іноземній валюті, в тому числі відкривати рахунки у фінансових установах інших країн
Стаття 2 Закону України «Про валюту і валютні операції»

Крім того, остання редакція ЗУ «Про валюту і валютні операції», що набрала чинності 7 лютого 2019 року, послаблює контроль і спрощує процедуру відкриття вкладу в зарубіжному банку.

Які документи необхідні:

Якщо раніше відкрити рахунок в іноземному банку без отримання додаткових ліцензій можна було тільки на території тієї країни, де знаходиться банк, то тепер це можна зробити і з України. В отриманні ліцензії необхідності більше немає і повідомляти НБУ про відкриття рахунку в закордонному банку теж не потрібно.

Однак документи від вас, швидше за все, зажадає іноземний банк, який зацікавлений в тому, щоб чітко розуміти мету відкриття рахунку та діяльність, з якої ви будете цей рахунок поповнювати. Найчастіше іноземні банки мають на території України своїх представників, які мають право завіряти документи і підпис клієнта.

У яких країнах краще відкривати банківський рахунок

Якщо ви живете або вчіться за кордоном, то рахунок логічно відкривати в тій країні, де ви зараз перебуваєте. Але якщо ви живете в Україні, а потреба у внеску в закордонному банку все одно присутня, то варто звернути увагу на вимоги банків різних країн від своїх клієнтів-нерезидентів.

Країна

Вимоги

Додатково

Польща

Ці країни максимально лояльні до нерезидентів. Вони дозволяють зайвий раз не звітувати за розміщення готівкових коштів, ввезених з території України

Для українців найлегше відкрити рахунок саме в Польщі. Деякі фінустанови можуть зажадати вказати адресу в Польщі (часто вказують адресу проживання знайомих і родичів, які живуть в країні)

Люксембург

 

Швейцарія

 

Латвія

 

Литва

 

Эстонія

 

Словакія

 

Чорногорія

Для відкриття рахунку в цих країнах достатньо закордонного паспорта

Чорногорія

Чехія

Ситуація схожа з відкриттям рахунку в польському банку, але в Чехії можуть зажадати надати студентське посвідчення або довідку з місця роботи

Голандія

Ці країни не так лояльні до нерезидентів і можуть зажадати значний пакет документів:

 1. закордонний паспорт
 2. податковий номер нерезидента (його присвоюють тільки при офіційному працевлаштуванні чи навчанні)
 3. паспорт з відповідною візою
 4. довідку з місця роботи або навчання
 5. довідка про наявність рахунків в інших банках
 6. довідка про наявність нерухомості або автомобіля

Якщо на ваш рахунок надходять гроші з іншого банку або навіть ви поповнюєте свій внесок готівкою, то багато хто з цих країн можуть попросити підтвердити походження коштів, незалежно від суми

Швеція

Данія

Норвегія

Франція

Іспанія

Німеччина

Тут дуже важливо законне перебування в країні, тому туристи при спробі відкрити рахунок, швидше за все, отримають відмову

Відкрити рахунок в Німеччині в багатьох банках можна онлайн. Для цього необхідний закордонний паспорт та адреса проживання в країні (деякі фінустанови можуть попросити його підтвердження)

На просте відкриття рахунку в банку Сполучених Штатів сподіватися не варто. Підставою для відкриття рахунку в США громадянином України може бути тільки легальне перебування в країні. А також від вас зажадають підтвердження місця проживання. Підтвердити адресу ви можете надавши рахунки за комунальні послуги, лист від роботодавця або з коледжу.

Як поповнювати свій банківський рахунок

Головне питання в тому, звідки походить поповнення банківського рахунку в іноземному банку. Якщо ви поповнюєте його з інших країн або в країні, де цей банк знаходиться, то, швидше за все, ніяких складнощів виникнути не повинно. При перевищенні деякого ліміту, звичайно можуть зажадати підтвердити походження коштів, але це не критично. Якщо ж поповнення відбувається з території України, то ситуації насправді дуже схожа. Раніше для поповнення рахунку в закордонному банку з України потрібно було отримувати в НБУ спеціальну e-ліцензію. Зараз же на зміну цій системі прийшла система e-лімітів.

Потрібно буде підтвердити законність походження коштів в разі, якщо їх загальна сума за рік перевищує 50 тис євро (для юридичних осіб цей ліміт вище — 2 млн євро). Якщо сума менше, то ніяких питань виникнути не повинно.

Наскільки це вигідно

Логіка в тому, щоб відкрити рахунок у закордонному банку для отримання на нього заробітку в доларах або використання за кордоном, однозначно є. Однак, на вигоду в грошовому еквіваленті сподіватися не варто. Зарубіжні банки пропонують досить низькі ставки по депозитах від 0.2% до 3% на рік. Для прикладу, українські банки на березень 2019 року пропонують ставки на вклади в доларах до 6% річних, а в євро — до 5%. Якщо ви турбуєтеся про збереження своїх коштів у разі банкрутства або ліквідації банку, то варто знати, що, як правило, гарантійна сума дорівнює сумі коштів на рахунку, але з максимальним порогом в 100 тис євро. Однак краще перевіряти цю інформацію для кожної конкретної країни, перед тим, як відкрити рахунок в іноземному банку громадянину України.

Ми писали про те, що Відкрито доступ до банківської таємниці без рішення суду. Внесено зміни до Закону "Про банки і банківську діяльність". На підставі цих змін доступ до банківської таємниці без рішення суду будуть мати такі державні структури:

Читати також