Валерія Гонтарева про найважчий період в її житті

Ірина
Екс-глава Нацбанку Валерія Гонтарева
Екс-глава Нацбанку Валерія Гонтарева
Зображення: MyCredit.in.ua

До Нацбанку Гонтарева прийшла в червні 2014-го з інвесткомпанії ICU. Провівши масштабну чистку банківського сектора, перебудувавши всю монетарну політику і націоналізувавши найбільший банк країни – Приват, вона виконала важку роботу. Але, як показала бесіда Гонтаревої з НВ (редакцію представляли головний редактор Віталій Сич та журналіст Іван Верстюк), екс-глава НБУ не може досі спокійно говорити про націоналізацію ПриватБанку, девальвацію гривні та падіння економіки у 2014-2015 роках.

Я планувала тоді завершити реформу банківського нагляду за рік, унаслідок ми зробили її за три роки. Якби не довга історія з ПриватБанком, я думаю, зробили б за два з половиною роки. Як макроекономіст я знала, які дисбаланси мала наша країна, і що є міжнародне співтовариство, готове допомогти і закрити дірки в платіжному балансі. Але водночас ви раптом переходите на вільне курсоутворення, а тут раптом втрачаєте 10% території, більше 15% ВВП і за один день у вас втрачається 30% валютної виручки, – коментує екс-глава.

Коли Валерія прийшла на посаду було 180 банків, а коли йшла – 90

З першого дня під НБУ ходили проплачені мітинги. У багатьох ЗМІ – повна дезінформація, маніпуляції. Наприклад, від Юлії Тимошенко, яка виходить і розповідає, що Гонтарева видала 300 млрд грн рефінансування. А Гонтарева виходить у парламенті та показує: коли вона прийшла до НБУ, заборгованість із рефінансу була 110 млрд, а коли пішла – 19 млрд.

 Я ж технократ, приходжу з цифрами

А вони – просто балакучі голови. До того ж люди без честі, без совісті, без елементарних економічних знань, без нічого. Але дуже добре говорять, – розповідає Валерія.

Я чекала від президента більшої підтримки. З іншого боку, якби президент не був згоден із лінією, яку вів НБУ під моїм керівництвом, він змінив би мене. Крім того, я хотіла більшої підтримки від правоохоронних органів, яким ми передали три будівлі вашої редакції (у два поверхи) паперів про всі ці банки-відмивання і банки-зомбі, – згадує Гонтарева. 

Дельта Банк виявився для екс-глави найскладнішим. Ми зібрали раду фінстабільності та зверталися за націоналізацією Дельти. Але Мінфін не погодився, тому що це все ж лише 1 млн вкладників, 5% депозитів населення. Та й вкладники переважно були маленькі. 97% вкладів були покриті Фондом гарантування, – зазначає Валерія.

Найбільші проблеми були в системних банках. Це держбанки і Приват

Але в держбанках – це не стільки кредити пов'язаним особам у строгому сенсі слова, це кредити політичній еліті країни.

 Держбанки використовували як хотіли

Ви два роки від мене чули: якщо ПриватБанк не виконає програму рекапіталізації, його буде націоналізовано, тому що там 20 млн вкладників. Ви бачили репорт агентства Kroll і пам'ятайте, що держава внесла 7% ВВП до капіталу цього банку. Коли я з міністром фінансів Олександром Данилюком оголошувала націоналізацію, ми влили в Приват 146 млрд грн, щоб закрити діру. А постаудит знайшов ще одну дірку в 38 млрд, ми і їх влили. Ви уявляєте, про які гроші ми говоримо? Це 40% нашої монетарної бази. Це 33% депозитів нашого населення. А Коломойський розповідав, що це рейдерство з боку Нацбанку. Але там же ніхто ні копійки не заплатив за виданими кредитами. Капіталу в цьому банку жодного не було. Активів не було. Держава замінила активи держпаперами, – ділиться екс-глава НБУ.

Без націоналізації ПриватБанку нашу країну могло б розірвати на частини

Якби не було війни, девальвації не було б також, як мінімум такої величезної. Зрозуміло, що все одно б вона була, тому що накопичилися дисбаланси за час байдикування, банківський сектор був майже повністю без активів, усе вкрадено, виведено. Все одно його треба було чистити. Макроситуацію нам допомогли стабілізувати всі наші партнери – МВФ, Світовий банк, ЄС – додає Валерія. 

Найбільше екс-глава обурена свавіллям олігархів 

У нас з'явилися активи ПриватБанку. Але це виявилися активи третіх осіб, які навіть у банку не були. Не було реальної оцінки цих активів, які входили до персональної гарантії. Ми в НБУ брали такі гарантії у Жеваго, Коломойського, у (колишнього власника збанкрутілих банків VAB і Фінансова ініціатива, власника агрохолдингів Авангард і UkrLandFarming) Олега Бахматюка. Вони повинні були всім своїм майном відповідати, навіть годинниками. Але ніхто нічим не відповів. Олігархи хоча б мають якісь зв'язки і здатні "повирішувати". А банки-відмивачі чим відповідатимуть, якими активами? От був, наприклад, банк Велес, який фінансував Батьківщину. Коли ми прийшли за адресою цього банку, то його там просто не було. 

Президенту пощастило, що до НБУ прийшли ті, хто зміг. Пощастило, що до Мінфіну прийшли ті, хто зміг. Пощастило, що в Нафтогаз прийшли. Ось ще б прийшли б до НАБУ, до САП, до прокуратури, в суди – тоді б більше пощастило, – додає на завершення Валерія Гонтарева.

Ми писали про те, що НБУ рекомендує. Реструктуризацію кредитів буде продовжено. Якщо для когось ця тема нова, то треба визначитися, що таке реструктуризація.

Читати також