Прострочені валютні кредити: нові умови реструктуризації боргів

Ірина
Купюри номіналом: 100 доларів і 500 гривень
Купюри номіналом: 100 доларів і 500 гривень
Зображення: MyCredit.in.ua

Ще до кризи 2008 року і до стрибка курсу долара у 2014 році українці активно оформляли валютні кредити, іпотеки. Ставки за такими кредитами, наприклад, ще у 2007-му були на рівні менше як 4% в рік. І саме серед валютних боржників є найбільша кількість прострочень. Деякі суди тривають десятиліттями. В Україні ще 18 жовтня 2018 року прийняли Кодекс з процедур банкрутства, що дозволяє людям оголосити себе банкрутом у разі неможливості повернути борг. Запрацює він через півроку після оприлюднення.

Нещодавно Велика палата Верховного суду, розглянувши одну зі справ прострочених валютних кредитів, висловила позицію щодо правильного застосування норм права: отримавши валютний кредит, позичальник зобов'язаний, якщо інше не встановлено законом або договором, повернути позикодавцеві таку ж суму коштів у іноземній валюті, яка була ним отримана.

Як це може відбитися на тисячах українців мають заборгованість за валютними кредитами?

Припустимо, позичальник взяв у 2006 році у банку чи у приватного кредитора, тобто іншого громадянина, тисячу доларів. Тоді це було еквівалент 5 тисяч гривень. Тепер же людина повинна повернути, вже за поточним курсом, 27 тисяч гривень. І навіть якщо в рішенні суду було написано: повернути тисячу доларів в еквіваленті 5 тисяч гривень, то зараз все одно повертати потрібно суму в прив'язці до поточного курсу валюти, – роз'яснив старший партнер Адвокатської компанії «Кравець і партнери» Ростислав Кравець.

Розрахунок стягнення за прострочений кредит

Статтею Цивільного кодексу передбачено сплату 3% річних за невиконання позичальником своїх зобов'язань по своєчасному поверненню боргу. Суму цих 3% також потрібно перераховувати в прив'язці до валюти, в якій брався кредит. Тобто не в прив'язці до гривні, що позичальник прострочив повернення еквівалента 5 тисяч гривень на той момент, а в прив'язці до валюти, до тисячі доларів. Але з огляду на те, що всі розрахунки в Україні здійснюються в гривні, відсотки нараховуються в доларах, але виплачуються в гривні за поточним курсом.

Як постанова Верховного Суду вплине на інші судові рішення про стягнення боргів по валютних кредитах?

Як показує практика, суди в більшості зобов'язані дотримуватися тих позицій, які озвучені Великою палатою Верховного суду або Верховним судом. Але суд може відійти від цих позицій, якщо він вважатиме їх неправильними, і надати відповідне обґрунтування. Є ймовірність, що 90% судів врахують постанову Верховного суду. Хоча завжди є винятки. Який-небудь районний суддя може вирішити, що він не згоден з рекомендаціями Верховного суду, тим більше що останній і сам часто змінює свою позицію з тих чи інших питань. Наприклад, недавно він змінив точку зору щодо недійсності договорів іпотеки, – зазначив Ростислав Кравець.

Ми писали про те, що Тепер це можливо! В українців є шанс стягнути борги від влади. Тема боргів комунальних підприємств зараз актуальна як ніколи. І на практиці виникають питання, хто ж повинен нести відповідальність перед кредиторами в разі відсутності грошових коштів у таких підприємств.

Читати також