Прострочені валютні кредити: нові умови реструктуризації боргів

Ірина
Купюри номіналом: 100 доларів і 500 гривень
Купюри номіналом: 100 доларів і 500 гривень
Зображення: MyCredit.in.ua

Ще до кризи 2008 року і до стрибка курсу долара у 2014 році українці активно оформляли валютні кредити, іпотеки. Ставки за такими кредитами, наприклад, ще у 2007-му були на рівні менше як 4% в рік. І саме серед валютних боржників є найбільша кількість прострочень. Деякі суди тривають десятиліттями. В Україні ще 18 жовтня 2018 року прийняли Кодекс з процедур банкрутства, що дозволяє людям оголосити себе банкрутом у разі неможливості повернути борг. Запрацює він через півроку після оприлюднення.

Нещодавно Велика палата Верховного суду, розглянувши одну зі справ прострочених валютних кредитів, висловила позицію щодо правильного застосування норм права: отримавши валютний кредит, позичальник зобов'язаний, якщо інше не встановлено законом або договором, повернути позикодавцеві таку ж суму коштів у іноземній валюті, яка була ним отримана.

Як це може відбитися на тисячах українців мають заборгованість за валютними кредитами?

Припустимо, позичальник взяв у 2006 році у банку чи у приватного кредитора, тобто іншого громадянина, тисячу доларів. Тоді це було еквівалент 5 тисяч гривень. Тепер же людина повинна повернути, вже за поточним курсом, 27 тисяч гривень. І навіть якщо в рішенні суду було написано: повернути тисячу доларів в еквіваленті 5 тисяч гривень, то зараз все одно повертати потрібно суму в прив'язці до поточного курсу валюти, – роз'яснив старший партнер Адвокатської компанії «Кравець і партнери» Ростислав Кравець.

Розрахунок стягнення за прострочений кредит

Статтею Цивільного кодексу передбачено сплату 3% річних за невиконання позичальником своїх зобов'язань по своєчасному поверненню боргу. Суму цих 3% також потрібно перераховувати в прив'язці до валюти, в якій брався кредит. Тобто не в прив'язці до гривні, що позичальник прострочив повернення еквівалента 5 тисяч гривень на той момент, а в прив'язці до валюти, до тисячі доларів. Але з огляду на те, що всі розрахунки в Україні здійснюються в гривні, відсотки нараховуються в доларах, але виплачуються в гривні за поточним курсом.

Як постанова Верховного Суду вплине на інші судові рішення про стягнення боргів по валютних кредитах?

Як показує практика, суди в більшості зобов'язані дотримуватися тих позицій, які озвучені Великою палатою Верховного суду або Верховним судом. Але суд може відійти від цих позицій, якщо він вважатиме їх неправильними, і надати відповідне обґрунтування. Є ймовірність, що 90% судів врахують постанову Верховного суду. Хоча завжди є винятки. Який-небудь районний суддя може вирішити, що він не згоден з рекомендаціями Верховного суду, тим більше що останній і сам часто змінює свою позицію з тих чи інших питань. Наприклад, недавно він змінив точку зору щодо недійсності договорів іпотеки, – зазначив Ростислав Кравець.

Ми писали про те, що Кому реструктуризують валютні кредити?. Верховна Рада ухвалила зміни до законодавства, завдяки чому для ряду громадян України з'явилася можливість реструктуризації валютних кредитів.

Читати також