Проблеми в банківській системі: що чекає на українців

Ірина
НБУ
НБУ
Зображення: MyCredit.in.ua

В Україні навіть після масштабної "чистки" фінансового сектора проблеми є ще у 26 фінустанов, – повідомляє інтернет-видання obozrevatel.

26 із 79 банків порушили хоча б один банківський норматив, йдеться в останньому звіті НБУ. Більша частина з них уже перебуває у процесі ліквідації, хоча є й такі, що мають шанс виправити ситуацію узгоджуючи з НБУ план дій. Серед злісних порушників нормативів, небезпека існує також для банків з російським державним капіталом. В першу чергу це стосується російського Сбербанку.

Нагадаємо, російський ВТБ банк вже віднесено до категорії неплатоспроможних. В НБУ додають, що деякі українські банки працюють настільки стабільно, що здатні пережити економічну кризу. Серед надійних регулятор називає системні банки – Ощадбанк, ПриватБанк і Укрексімбанк, та фінансові установи з іноземним капіталом.

Що саме відбувається із банківською системою?

Є декілька важливих проблем, які негативно впливають на банківську систему України

Доларизація

Валютні кредити банки не дуже щедро роздають, бо саме серед них найбільший відсоток неповернень. А ось валютні депозити приймають, тому зобов'язані виконувати свої зобов'язання в іноземній валюті. Чим вища доларизація, тим більше ризиків раптових потрясінь за значної девальвації гривні. В міру того, як доларизація зобов'язань перевищує доларизацію активів, структурний удар по економіці та фінансовій системі у випадку системних або зовнішніх потрясінь може бути дуже важким.

Проблемні кредити

Вчасно або взагалі не повертають 54% кредитів. Банки зобов'язані тримати під такі кредити резерви – це відкладена сума, яку не можна витрачати доти, доки кредит не повернуть, або фінустанова його не спише. Як повідомляє Нацбанк України, при цьому обсяг проблемних кредитів на початок жовтня виріс до 662,8 млрд грн з 655,9 млрд грн на початок вересня цього року.

Зростання споживчого кредитування

Банки масово видають кредитки, бо такі кредити найчастіше видають швидко, без глибокого аналізу позичальника і без застави. Отже, зростання споживчого кредитування саме генерує зростання проблемних кредитів. Керівництво банків добре розуміє, що видавати тільки споживчі кредити – це постійно піддавати банк ризику неповернень. А що залишається робити, коли немає можливості видавати іншого роду кредити. Щодо кредитування населення, то крім споживчого кредитування, інші види кредитування населення, наприклад, іпотечне або автокредитування, не працюють. Обсяги такого роду кредитів зменшуються щомісяця. Банки б із задоволенням видавали кредити бізнесу та іпотечні кредити населенню. Але для цього потрібна допомога НБУ.

Прибутки йдуть фінансовим компаніям

В Україні компанії, які за фактом надають банківські послуги – кредитують, приймають платежі, здійснюють перекази – активно розвиваються, забираючи на себе частину ринку фінансових послуг. У цій ситуації банки по всьому світу скорочують відділення, переходять на аутсорс-послуги, українські ж фінансові установи залишаються витратними і неповороткими, що також спричиняє проблеми.

Хоча проблеми в банківській системі досить вагомі, все ж будемо надіятися на злагоджену роботу НБУ та банків. Комплексні заходи та плани дій зможуть призвести не лише до стабільності банківської системи країни, а й значного економічного розвитку держави.

Ми писали про те, що Банкіри очікують зростання кредитування. Банки очікують, що у 2019 році зростатиме кредитування та збережеться приплив депозитів.

Читати також