Пропонують легкі гроші? Задумайтесь, адже ви можете стати співучасником злочину!

Ірина
Схема шахраїв
Легких грошей не буває
Зображення: MyCredit.in.ua

Все частіше за допомогою простих українців відмивають "брудні" гроші, придумуючи при цьому все нові способи.

Ще в червні 2017 року Україна приєдналася до масштабної міжнародної освітньої кампанії «Не ставай дропом», активності якої спрямовані на інформування власників банківських карток про загрозу співучасті у відмиванні грошей.

Так що це за "звір" такий дроп?

Дроп або грошовий мул – це та особа, яка погоджується, щоб його банківська картка стала транзитною для вкрадених шахраями грошей. Дроп переказує незаконно отримані грошові кошти між різними рахунками. Такий ланцюжок переказів потрібен для того, щоб заплутати сліди кіберзлочинців і ускладнити роботу слідства.

Отже, яким чином і в яких випадках здійснюється переказ грошових коштів в готівку?

Як виявилося в інтернеті працює ціла мережа так званих "обнальщиків". Більшість з них – лише маленька ланка в злочинному ланцюжку.

Перший крок – заволодіти грошима жертви. Для цього використовують будь-які методи: починаючи від шантажу, вимагання, закінчуючи дзвінками від імені банку, поліції й заволодінням даних картки.

Другий крок – переказати грошові кошти в готівку, втягнувши у свою брудну схему простих українців. В анонімній частині інтернету, можна знайти десятки оголошень з вакансіями для обнальщиків.

Умови прості: на свою банківську картку потрібно прийняти велику суму грошей. Комісію (в середньому 20% від суми) можна залишити собі, а решту – витратити на покупку криптовалюти й перевести на гаманець роботодавця. Біткоїни використовують найчастіше. Є безліч спеціальних форумів, на яких охочі незаконно заробити знаходять обнальщиків, вимагають внести заставну суму і перевіряють учасників угоди.

Дропа залучають до співпраці, обіцяючи "золоті гори", – швидкий та легкий спосіб заробити багато грошей. За свою співпрацю зі злочинцями "грошовий мул" отримує відсоток від суми, яку допомагає "відмивати".

Все дуже просто в цій схемі для таких агентів, у них навіть свої методи для переконання є. На питання жертви, що ж буде якщо це виявить поліція, є коротка відповідь:

Кажеш, що гроші помилково перевели, ти зрадів і все витратив, чеки не зберігав. Все законно!

Той хто вже перевів кошти у готівку, і не знав, що таке переведення легко доводиться – він уже злочинець!

Звідки беруть гроші

В Україні збільшилися випадки шахрайства з картками. Хакери створюють цілі майданчики, маскують їх під платіжні системи та крадуть дані карток. Дізнавшись пароль, номер картки та CVV, гроші переказують на різні акаунти онлайн-гаманців. А вже звідти – знову переказують кошти на банківські картки обнальщиків. Вони у свою чергу, вже маленькими порціями повертають кошти в біткоїни або ж поповнюють іншу картку за допомогою терміналів. Онлайн-гаманці дуже швидко блокують, а обнальщики між собою не знайомі. Найбільше люди страждають від зловмисників, які через телефон або інтернет обманним шляхом отримують доступ до даних банківських карток.

Чим небезпечне незаконне переведення в готівку і які наслідки слід очікувати?

Якщо ж поліції вдасться довести, що Ви свідомо погодилися відмити гроші, тоді ст. 209 Кримінального кодексу Вам точно світить зі штрафом від п'ятисот до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк від трьох до п'яти років з конфіскацією грошових коштів та іншого майна, придбаних свідомо злочинним шляхом, або позбавленням волі на строк до трьох років з конфіскацією грошових коштів та іншого майна, одержаних свідомо злочинним шляхом.

Що робити, якщо ви потрапили в пастку?

Якщо ви прочитали цю інформацію і зрозуміли, що встигли погодитися працювати дропом, – повідомте в Кіберполіцію (залиште заяву на сайті Департаменту кіберполіції України в будь-який час доби).

Якщо ви усвідомили, що вже деякий час працюєте дропом, – припиніть співпрацю з "роботодавцем" і повідомте в Кіберполіцію й банк, рахунок в якому був вами мимоволі використаний для "відмивання" грошей.

Ми писали про те, що Як захиститися від шахраїв і що потрібно знати власникам карт. Продовжуємо екскурс про те як крадуть гроші з рахунків (банківських карт) і як цього уникнути.

Читати також