Колектори і юрособи: з бізнесом не церемоняться

Ірина
Колектор
Колектор
Зображення: cittadinanzattiva-er.it

Нестабільна політична та економічна ситуація в Україні останніх років, вихід з ринку безлічі банків, інфляція і курсові коливання призвели до того, що відносини між фінансовими установами та їхніми позичальниками вкрай загострилися. Фінансові труднощі, що торкнулися громадян і бізнесу, спричинили неможливість (а часом ─ і просте небажання) повертати взяті кредити, що, в свою чергу, зробило куди більш затребуваними послуги колекторських фірм. При цьому поведінка колекторів по відношенню до фізичних і юридичних осіб відрізняється. Якщо в першому випадку можуть спрацьовувати якісь морально-етичні бар'єри, то у випадку з бізнесом особливих коливань немає,повідомляє forbes.net.ua

Бізнес, що потрапив у боргову яму, можна розділити на дві категорії. Перша ─ це ФОПи, друга ─ акціонерні товариства, ТОВ ─ тобто, більший бізнес. У першому випадку мова йде про фізичних осіб-підприємців, які, наприклад, брали кредити і не можуть їх повернути. По суті, вони від фізичних осіб мало чим відрізняються, тому що величезна кількість ФОПів свого часу брали кредити на бізнес. Але це тільки така назва ─ кредит на бізнес. Адже в разі неповернення кредиту природа роботи колекторів така ж, як із простим «фізиком». Вони просто забирають його житло в рахунок боргу.

Буває, що ФОП оформив кредит під якесь цільове призначення. Однак і в цьому випадку він часто закладає житло. І навіть якщо він спробує пройти через процедуру банкрутства, це його «вибілює», але своє майно він все одно втрачає в рахунок погашення боргу ─ навіть якщо це його єдине житло.

Інша справа, якщо ФОП брав кредит на землю під будівництво якихось офісних або складських приміщень. Тоді тема втрачає свою соціальну гостроту ─ як у випадку, якщо, припустимо, за несплату боргу єдине житло втрачає вся сім'я. Якщо ж в заставі складське приміщення ─ ніяких церемоній бути не може: це бізнес, це доходи, і тут ми вже не говоримо про те, що у людини забирають останнє. Значить, ситуація простіша, і ніяких серйозних розборок в цій галузі не передбачається ─ все залежить виключно від позиції цього бізнесмена: наскільки він хоче і готовий боротися за свої об'єкти. Але, по суті, сценарії точно такі ж: це ті ж суди, оскарження перереєстрацій і так далі.

Якщо у випадку з фізичними особами, коли мова йде про квартиру, де, припустимо, живуть діти, колектори можуть діяти більш бережливо, то у випадку з бізнесовими активами вони поводяться куди рішучіше. Раз мова йде виключно про комерційні приміщення, можна спокійно наганяти «тітушок», фізично захоплювати об'єкти.

Хоча у колекторів і немає особливого жалю до бізнесу, розборок між колекторами і «бізнесовими» боржниками набагато менше, ніж у випадку з фізичними особами

Колектори, до речі, більше «люблять» саме комерційну нерухомість. Та й банки її з легкістю віддають колекторам. З одного боку, комерційна нерухомість дешевша за житлову. Але з іншого ─ її набагато простіше забрати в рахунок боргів, оскільки там ніхто не прописаний, а значить, нікого не потрібно виселяти. Та й продати складські приміщення чи офіси легше, ніж квартиру. І якщо за житло колишні власники будуть активніше боротися, судитися, то за комерційну нерухомість ─ навряд чи. Правда, мова йде тільки про невеликі приміщення, оскільки більші або викуповуються, або банки продають їх через виконавчу службу, на відкритих торгах.

Наприклад, ресторани, або готельно-ресторанні розважальні комплекси. Банки намагаються питання з такими заставами вирішувати більш-менш у цивілізованому руслі, і до колекторів вони рідко потрапляють, оскільки коштують досить дорого. У моїй практиці був випадок, коли клієнт взяв у банку $1,5 млн під заставу готельно-ресторанного комплексу на Обухівському шосе. Це величезний будинок ресторану, безліч підсобних будівель, готель, окремий банкетний зал, велика територія в кілька десятків соток. Коли почалися проблеми, банк виставив все це на продаж. У результаті домовилися таким чином: майно, яке виставлялося за 18 млн грн, купила компанія, афілійована з колишнім власником. А фактичний боржник, якому раніше це все належало, став просто цим усім керувати. При цьому, хоча у колекторів і немає особливого жалю до бізнесу, розборок між колекторами і «бізнесовими» боржниками набагато менше, ніж у випадку з фізичними особами. «Вибивателі боргів» набагато рідше входять із ними в таке жорстке протистояння, як зі звичайними боржниками. Як правило, намагаються домовитися, і колектори погоджуються взяти мінімальні суми. Крім того, бізнес, на відміну від «фізиків», розуміє: так, брав, нічим віддати, значить, треба віддавати заставу.

Варто зазначити, що останнім часом українські підприємці починають ці питання вирішувати в більш цивілізованій площині. За спостереженнями автора, відкриту боротьбу починають близько 20% бізнесменів. Решта ж або намагаються домовитися про те, що частину активів колектори віддають їм на відкуп, або реалізують майно, якщо є покупці, і розплачуються з боргами.

Автор матеріалу: Дмитро Головко

Ми писали про те, що У банках знизилася кількість проблемних кредитів. За даними НБУ в 2017 році частка проблемних кредитів у загальному портфелі банків становила 58%. Не дивлячись на те, що 2020 рік виявився для багатьох, м'яко кажучи, складним, частка проблемних кредитів знизилася до 43%.

Читати також