Історія української валюти. Екскурс в історію. Частина 2

Ірина

Чому відбулось різке знецінення купона?

Всі пам’ятають наскільки швидко купони з одиниць перейшли в мільйони? А по-іншому бути й не могло! Це було тільки питання часу. Купони охоплювали лише певну частину грошового обігу держави. У випадку, коли б вони заповнили цілу його систему, ефективність тимчасової валюти була б значно більшою. А помилкові дії уряду, який зволікав з проведенням необхідних радикальних реформ, неначе свідомо уповільнюючи вихід з «рублевого простору», цьому лише сприяли. Чималий вплив на інфляцію відіграв також дефіцит рубля, адже в ті часи придбати його законним шляхом було практично неможливо, миттєво «на допомогу» прийшов «чорний ринок», на якому російські гроші безперешкодно потрапляли до гаманців пересічних українців за спекулятивним курсом.

В чому ж полягала основна помилка?

Для підтримання обігу купонів, було вироблено механізм інкасації, завдяки якому й була сформована інфраструктура їх функціонування. Банальне невміння керувати державою і як наслідок, пасивне наслідування дій російського уряду, що в підсумку призвело до безкінечного підвищення цін і до нечуваної інфляції. Жодного вчасного впровадження таких життєво необхідних заходів для скорочення дефіциту державного бюджету і переходу до взаємостосунків із партнерами країн Співдружності на світові ціни, ми так і не дочекалися. Простими словами, уряд міг вплинути на стабільний обіг тимчасової валюти, збільшуючи виробництво товарів народного споживання та паралельним впровадженням необхідних реформ, але цього так і не зробив...

Вихід із ситуації

Завдяки вище перечисленим факторам й виникла нагальна потреба проведення грошової реформи та впровадження основної національної валюти, яка б і сформувала українську грошову систему. Оскільки, планувалось, що гривня повинна була бути сильною валютою, а не папірець, як купоно-карбованець, тому дуже довго не зважувались вводити її в обіг. Що могло цьому зашкодити? Звісно інфляція! Адже в 1993 році інфляція сягала не чуваних 10 250 відсотків (!), в 1995 році вона складала 281 відсоток (відбулось майже трикратне зростання цін), а при запровадженні реформ та введенні в обіг гривні інфляція складала всього 39 відсотків.

Гривня

Вже через п’ять років існування на політичній карті світу нової держави – України, її народ, як і увесь світ нарешті отримав нову валюту. В історії України це була вже третя поява валюти з такою назвою. З часів Київської Русі та Української народної республіки в Україні знову з’явилися гривні. Те, що національною валютою України буде саме гривня та якого вона буде вигляду було вирішено чи не з першого дня заснування держави. Адже в 1992 році її вже було надруковано! Новенькі банкноти пролежали у сховищах Національного банку цілих чотири роки. Надруковано було купюри номіналом від однієї гривні до двісті гривень. Серед них не було вже звичних радянських «трьошок» та «четвертаків», натомість з’явились звичні тепер двійки та двадцятки...

Відбулось все з другого по шістнадцяте вересня 1996 року і в цей час одночасно використовувались обидві валюти. А при вилучених тимчасових грошей гривня обмінювалась у співвідношенні з купоном 1:100 000.

Курс

Майже два роки після початку функціонування, курс щодо американського долара тримався в районі двох гривень за долар. Після кризи 1998 року курс впав приблизно до п'яти гривень, ще через десять років – долар коштував вже вісім гривень, в 2014 році – п'ятнадцять... Всі ми добре пам'ятаємо, що відбулось на початку 2015 року, коли за одну добу гривня знецінилася майже втричі та досягала свого історичного мінімуму, на чорному ринку цифра досягла 40 гривень за один долар.

На сьогодні, курс тримається в районі 27-28 грн за долар. Проте валютні аукціони, на яких у виграші лише банки, постійне очікування кредитів від МВФ для зменшення дефіциту валюти, функціонування «чорного ринку» та інші фактори, поступово заганяють нас з Вами за межу бідності!

Але це вже зовсім інша тема…

Історія української валюти. Екскурс в історію. Частина 1

Ми писали про те, що Банки масово завищують котирування на продаж готівкової валюти. «Я хотів би сказати, що рішення, які будуть прийняті, ніяким чином не вплинуть на роботу банківської системи.

Читати також