Іпотека: що потрібно знати, оформляючи кредит на квартиру

Фрол Антонов
Ипотека. Жильё и деньги...
Ипотека. Жильё и деньги...

Не поспішайте оформляти кредит на квартиру, поки не ознайомилися з усіма нюансами і деталями таких позик

Іпотека (іпотечний кредит) — це кредит на купівлю нерухомості (квартири, будинку). Саме ця нерухомість являється в якості застави під кредит. В Україні ставки за такими кредитами дуже високі. Іпотеку (на купівлю квартири) беруть в основному фізичні особи. Для фінансових установ це ризиковий продукт, через що вони закладають цей ризик в процентну ставку кредиту.

Що важливо, оформивши кредит на квартиру або будинок, позичальник платить гроші вже за своє житло, а не за орендоване. Якщо пощастить, то зменшити переплату можна, погасивши кредит достроково.

Якщо ви таки зважилися на іпотеку, рекомендуємо дізнатися якомога більше про цей вид кредитування.

Кредит на квартиру: особливості

Іпотеку можна оформити як у банку, так і в кредитній спілці. Позичальникові заздалегідь треба підготувати себе до високих вимог кредитора (наприклад, довідка з місця роботи та рівень доходу за останні 6 місяців). Будьте пильні — кредитор не має права стягувати плату за розгляд вашої заявки на кредит. Не повинно бути ніяких платежів до тих пір, поки не буде підписаний договір.

Ипотечный кредит на квартиру можно оформить в банке или кредитном союзе. Фото: dengi.ua

Відсоткова ставка за іпотечними кредитами може бути фіксованою (не змінюється на весь термін кредиту), а може змінюватися (в цьому випадку в договорі вказується як саме вона змінюється і як розраховується). Не забувайте, що для купівлі нерухомості необхідний перший внесок в розмірі від 10 до 30% вартості житла.

"Паспорт" кредиту на квартиру

Якщо Ви все ж наважилися взяти кредит на придбання квартири, в обов'язковому порядку вивчіть умови кредитування в різних банках чи кредитних компаніях. Вимагайте надати "паспорт" кредиту, який кредитор зобов'язаний показати позичальникові ще до укладення договору. Ці "паспорти" мають універсальну форму та зручні для порівняння.

У "паспорті" кредиту слід звернути увагу на наступні моменти:

  • розмір (відсоток) першого внеску, який ви повинні сплатити власними коштами;
  • тип відсоткової ставки. Якщо ставка за кредитом змінюється, то в паспорті повинен описуватися порядок її зміни і вказуватися індекс, який застосовується для її розрахунку;
  • реальну річну відсоткову ставку та орієнтовну загальну вартість кредиту;
  • порядок погашення кредиту і сплати відсотків у вигляді графіка платежів;
  • графік погашення — ануїтет або класичний спосіб погашення кредиту

Ануїтет — погашення кредиту рівними сумами через рівні проміжки часу.

Крім того, можна дізнатися про необхідність (частенько це обов'язкова умова) укладення договорів додаткових або супутніх послуг третіх сторін. При іпотечному кредитуванні такими послугами може бути оцінка нерухомості, нотаріальне завірення договору та страхування нерухомості (у певній страховій компанії). Важливо знати, що оплата цих послуг не включається в загальні витрати для розрахунку реальної річної ставки за кредитом (тому фактична вартість кредиту буде ще вища). Ба більше, страховку необхідно щорічно оновлювати, а сума страхового платежу розраховується виходячи з вартості заставного майна.

Порівнявши пропозиції декількох організацій, ви можете вибрати найбільш оптимальні для себе умови кредитування. Наступний крок — необхідно вивчити кредитний договір і порівняти вказані умови з "паспортом" кредиту.

Договір про іпотечний кредит

Договір укладається у письмовій формі — в паперовому (зазвичай в двох екземплярах для кожної зі сторін) або електронному (з накладенням електронних підписів) вигляді. Відразу після підписання ви повинні отримати на руки Ваш екземпляр договору.

Договор заключается в письменной форме. Фото: ocalalaw.com

Інформація про те, коли та в яких розмірах повинні робитися платежі по кредиту, міститися в договорі. Вас не можуть змусити здійснювати будь-які додаткові платежі, що не передбачені в договорі.

Також в договорі прописується періодичність зміни ставки за кредитом (наприклад, один раз на рік). При цьому кредитор не має права змінювати ані формулу, ані ставку виходячи з якої робиться розрахунок.

https://psm7.com/how-to/chto-nuzhno-znat-oformlyaya-kredit-na-kvartiru…
Ми писали про те, що Кредит під 5% річних під заставу нерухомості вже в цьому році. Прем'єр-міністр України Д. Шмигаль заявив, що нова програма по іпотечному кредитуванню запрацює вже з наступного місяця (з 1 березня 2021 року).

Читати також