Депозит чи Облігації (ОВДП)? У чому підступ...

An2an
Облігації внутрішньої державної позики України
Облігації внутрішньої державної позики України
Зображення: MyCredit.in.ua

Міністерство фінансів України протягом місяця повідомляє про готовність продавати облігації внутрішньої державної позики (ОВДП) через мобільний додаток державного банку. У соцмережах з'явилася інфографіка про те, які плюси мають ОВДП для населення і наскільки вони краще звичайних депозитів.

Насправді все не так просто 

Ситуація з ОВДП для населення настільки неоднозначна, що якби в Україні вже працював фінансовий омбудсмен, то він напевно б відкрив розслідування за цим проектом і зобов'язав би Міністерство фінансів коректніше подавати інформацію населенню про ОВДП як про інструмент збереження та примноження коштів, – зазначає автор статті, к.е.н., член виконкому Українського товариства фінансових аналітиків (УТФА) – Віталій Шапран (під редакційним "соусом" MyCredit.in.ua).

По-перше, при згадці про доходи за ОВДП замовчують витрати з їх придбання та подальшого використання. Фізична або юридична особа, до якої звернувся банк або торговець цінними паперами з пропозицією купити облігації (в нашому випадку мова йде безпосередньо про ОВДП), має розуміти, що в 99% випадків йому доведеться відкривати новий рахунок у зберігача цінних паперів (якщо такого у нього ще не було). У більшості великих банків Вам можуть запропонувати цю послугу.

Детальну інформацію з обслуговування рахунку (цінні папери) можна подивитися в тарифах банку, який пропонує цю послугу.

Як повідомляє Віталій Шапран, як приклад, було взято тарифи одного з великих гравців цього сегменту ринку:

  • послуги банку з відкриття рахунку 1000 грн (термінове відкриття рахунку – 1500 грн);
  • зарахування/списання цінних паперів коштує 0,01% від суми, але при цьому мінімум 300 грн, максимум 600 грн;
  • абонементна плата – 100 грн в місяць за обслуговування рахунку в цінних паперах;
  • виписка по рахунку – 100 грн, а якщо виписка із зазначенням ринкової вартості ОВДП і проведених операцій за рахунком – 200 грн;

Якщо взяти сумарно всі витрати по роботі з рахунком в цінних паперах, отримуємо кругленьку суму 3000 грн.

Додаткові витрати зростають нізвідки...

Якщо у вас в банку, через який ви хочете купувати ОВДП немає рахунку, то його потрібно відкрити. Так, так – звичайний рахунок в гривнях, і на нього потрібно зарахувати кошти, при цьому комісія за зарахування може варіюватися 0,5-1% від суми. Після зарахування коштів на свій рахунок їх потрібно переслати на покупку цінних паперів, якщо Ви працюєте через торговця цінними паперами, то комісія за переказ коштів швидше за все буде. Але якщо безпосередньо в банку, то комісія може бути відсутньою. Логічно, що після продажу або погашення облігацій, гроші будуть зараховані на Ваш рахунок в банку, де знову буде стягуватися комісія 0,5-1% в разі отримання готівкових коштів.

Отже, підсумуємо

Припустимо, що у Вас з'явилося бажання придбати держоблігації на суму 100 000 грн, відразу вважайте, що заплатили за них прийдеться 104 000 грн. З огляду на прибутковість ОВДП, схоже, що звичайний депозит в банку при розміщенні коштів на цю суму більш привабливий.

Що позитивного можна знайти в ОВДП?

  • 100% гарантується державою, без будь-яких обмежень;
  • дохід за валютними ОВДП 4-5% річних, що в деяких випадках вище, ніж по валютних депозитах;
  • відсутність оподаткування на отриманий дохід (не рахуючи військового збору в 1,5%);

Які негативні моменти роботи з ОВДП?

  • висока вартість обслуговування рахунків;
  • знайти торговця цінними паперами (в т.ч. банк) на невелику суму може виявитися проблемою.

Так, мінімальна сума угоди в Райффайзен Банку Аваль – 3 млн грн, Банк Кредит Дніпро – 1 млн грн, ОТП Банк – 2 млн грн. Якщо у Вас таких грошей немає, доведеться пошукати іншого торговця цінними паперами. Виходячи з усього вище сказаного цілком логічно припустити, що чим більше сума інвестицій в облігації, тим вигіднішою є ця угода. Цілком обґрунтованою та прибутковою буде інвестиція від 1 000 000 грн. Якщо у Вас завалявся зайвий мільйон, ласкаво просимо в облігації держпозики.

Багаті стають багатшими, а бідні рахують скільки заробили багаті

Думка Віталія Шапрана на рахунок вкладень коштів в ОВДП:

Для населення у нас був такий чудовий інструмент, як казначейські зобов'язання, які випускалися в готівковій формі на пред'явника, і які можна було також придбати в Ощадбанку. При цьому, населення, яке інвестувало в казначейські зобов'язання, виділялося в окремий клас покупців боргів уряду та їм забезпечувалися практично нульові трансакційні витрати. Виходячи що з тих пропозицій, які я бачу на ринку, якщо ви не готові витратити на покупку ОВДП понад 0,5-1 млн грн (в залежності від інвестиційного горизонту), я б взагалі не рекомендував зв'язуватися з такою покупкою. Депозит будь-якого з держбанків буде куди надійнішим боргового цінного паперу, породженої системою держфінансів, яка зараз не зовсім в тонусі.

Додаткові ризики, які несуть в собі ОВДП

У разі кризи в країні, погашення облігацій розтягнеться на роки. Іншими словами, коли настане момент погашення облігацій їх власники отримають нові облігації, але вже не на рік, а на 5-10 років. Тому в разі кризи тримати кошти на депозитах в держбанках куди безпечніше.

Що буде, якщо в Україну прийде криза вже розуміють усі. Національна валюта почне знецінюватися нестримними темпами. Та власне якщо облігації були в гривні, то про прибутковість доведеться забути та думати як би не одержати збиток.

Ми писали про те, що 5 ризиків для банківської системи України! Чого очікувати?. Перший заступник голови правління НБУ Катерина Рожкова назвала 5 головних ризиків для української банківської системи, – повідомляє

Читати також