Чи відсотками єдиними?

Ірина
Заборгованість перед колекторами
Колектор вибиває борги
Зображення: pxhere.com

Впевнена, що кожен із нас знає, що таке банківські заборгованості. Адже в усіх, напевно, трапляються в житті ситуації, в яких найбільш пріоритетним стає вирішення якогось іншого питання, аніж вчасна сплата кредиту. Як то кажуть: «захочеш — знайдеш спосіб, не захочеш — причини!». А борги, на відміну від депозитів, накопичуються миттєво. Все б нічого, але зважаючи на те, що українці – неабиякі винахідливі люди, особливо коли справа стосується їх грошей, вони здатні вигадати безліч способів заробити на цьому...

Вже більше десятиліття, на просторах України дуже популярною є практика передачі продажу боргів банку третій стороні. Від цього і банк не програє, оскільки отримує назад свої гроші, натомість Ви платите посередникам значно більше, в порівнянні з вашим попереднім договором. При чому так зване «переоформлення» може відбутися без Вашої згоди, по одній простій причині – Ви злісний боржник!

Після кризи у 2008 році в Україні надзвичайно збільшилась кількість безнадійних позик. Саме тому банки почали продавати їх за безцінь колекторським компаніям, які не те що не справедливо ставляться до своїх клієнтів, а й безцеремонні, у деяких випадках, навіть нехтують законом.

Методи вимагання.

Отож, викупивши ваш кредит колектори приступають до виконання своїх основних функцій – вимагання грошей, які по факту в найкоротший термін повинні бути їхні. Всі ці коректорські методи ми добре знаємо. Це залякування через «дружні» візити, телефонні дзвінки та повідомлення, тиск на родичів, друзів, колег по роботі, тощо... Використовують всі можливі способи для того, щоб Ваша психіка постійно була у стресі та напруженні та могла в будь-який момент здатись та оплатити штучно завищену суму вашого боргу. І Ви на це готові, адже чого тільки не зробиш, щоб бути залишеними в спокої.

На чиєму боці закон?

За словами юристів, в українському законодавстві, на жаль, відсутній законопроект, чи спеціалізований нормативно-правовий акт, який би зміг хоч якось регулювати діяльність колекторів, визначаючи їхні права та обов’язки. Але така діяльність не є заборонена чинним законом, адже, враховуючи основні вимоги до неї, колектори належать до суб’єктів господарювання. Їх основні функції – стягнення боргів із злісних боржників. Така собі «послуга» банку. Річ у тім, що якщо колектор викупив борг у фінустанови, то він автоматично перебирає на себе повноваження кредитора. Саме це дає йому право вносити свої корективи у зобов’язання сторін, банально, збільшуючи розмір заборгованості, застосовуючи до Вас усі можливі методи (штрафи, пеня). Ось це і є найбільшою проблемою боржників!

Як ви себе можете захистити?

Ну, перш за все – захищати себе потрібно ще до отримання кредиту! А саме, перед оформленням позики зважити всі за і проти та не зважуватись на ризиковані кредити. В першу чергу, це стосується валютних кредитів, адже якщо і відбудеться інфляція, девальвація, чи ще «якесь там розумне слово», то це на ваш кредит у національній валюті так сильно не відобразиться. Друге – це уважно вивчайте умови кредитування (особливо те, що написано дрібним шрифтом)! Бо якщо Ви не фінансовий аналітик і не слідкуєте за ситуацією на світовому ринку, біржі, тощо, то... Найпростіше – проконсультуватись у знайомого спеціаліста, бо те що ви заплатите йому за просту консультацію, зможе в подальшому зберегти Вам чималу суму грошей! По-третє – самі слідкуйте за подіями! Це зможе підказати Вам що варто робити, а що ні. Бо всі ми знаємо, що є фактори, коли в сезоні може відбутись стрибок долара (посадка чи збір уражаю, що тягне за собою підняття ціни на паливо, інфляція, вибори, референдуми, і т. д.). І четверте – найважливіше! Оберігайте себе та своїх близьких від шахрайства. Адже втратити гроші в такий спосіб найнеприємніше з усього вище перечисленого. Але це вже зовсім інша тема.

Ми писали про те, що У банках знизилася кількість проблемних кредитів. За даними НБУ в 2017 році частка проблемних кредитів у загальному портфелі банків становила 58%. Не дивлячись на те, що 2020 рік виявився для багатьох, м'яко кажучи, складним, частка проблемних кредитів знизилася до 43%.

Читати також