Бізнес-план. Навіщо це потрібно інвестору?

Ірина
Бізнес-план
Бізнес-план

Бізнес-план – це головний інструмент залучення інвестора! З кожним роком все більша кількість ініціаторів проектів та стартапів в Україні шукають інвестора для розвитку свого бізнесу. Видання InVenture вирішило підготувати кілька порад про те, як слід діяти підприємцю для презентації своєї бізнес-ідеї, розібратися які вимоги є перед інвесторами по бізнес-плану й іншими супровідними документами, а також поділитися робочими шаблонами документів.

Як скласти бізнес-план?

Існують світові стандарти бізнес-планування, які використовують при складанні бізнес-плану. В першу чергу, мова йде про стандарти UNIDO (Організація Об'єднаних Націй з промислового розвитку), методику Всесвітнього Банку та Міжнародної фінансової корпорації. В Україні існують стандарти бізнес-планування Державного агентства з питань інвестицій та розвитку. Слід зазначити, що методики складання бізнес-планів багато в чому схожі та розрізняються тільки послідовністю основних пунктів в структурі. Також методики UNIDO і ЄБРР роблять основний акцент на економічну ефективність проекту, а методика Світового банку приділяє більше уваги оцінці ринку. Українські методики повністю скопійовані з західних аналогів.

Компанія InVenture розробила приклад бізнес-плану, адаптований під українські реалії бізнесу, його можна завантажити за посиланням.

На чому зробити основний акцент?

Інвестора цікавлять конкретні показники ефективності інвестиційного проекту.

Основними показниками є наступні:

  • IRR – Внутрішня норма прибутковості
  • NPV – Чиста приведена вартість
  • PP – Період окупності інвестицій
  • DPP – Дисконтований період окупності
  • PI – Індекс рентабельності інвестицій

Крім основних показників для прийняття рішення інвестору також потрібно мати докладну інформацію про проблему, яку вирішує проект, про характеристику продукту і використовувані технології, про бізнес і фінансові моделі ринку, конкурентне середовище, система збуту і просування, перспективи розвитку бізнесу, в який він планує вкладати гроші, а також можливість виходу з бізнесу.

Презентація

Інвестиційні компанії та інвестори часто проводять анкетування, щоб швидко з'ясувати необхідну інформацію і відфільтрувати, які кандидати підходять під їх критерії проекти. Компанія InVenture розробила спеціалізовану анкету, заповнивши яку, інвестор зможе отримати первинне враження про інвестиційний проект.

Важливо також скласти коротку презентацію проекту, її також називають «тизер» або «бриф». Це невеликий документ на кілька сторінок (витяг з бізнес-плану), в якому міститься лише найважливіша інформація, що характеризує інвестиційну привабливість проекту.

Якщо Ваш проект відноситься до венчурного напрямку і вимагає залучення професійних бізнес-ангелів або венчурних фондів, найкращим способом презентувати ваш проект є pitch deck або investor deck. Це спеціальний формат презентації розроблений в PowerPoint, націлений на те, щоб переконати венчурного інвестора вкласти гроші в проект.

Pitch deck зазвичай включає близько 10-20 слайдів, де в доступній і наочній формі викладена бізнес модель проекту. У презентації обов'язково повинні бути присутніми інфографіка та картинки, це те, на що буде акцентувати увагу інвестор. Останнім часом особливо актуальним стає відеоконтент, тому, якщо є можливість, варто включити невеликі відео ролики в ваш pitch deck. Добре підготовлена та оформлена презентація або pitch deck забезпечують половину успіху при зустрічі з інвестором..

Бізнес-план – це ключ, що відкриває двері!

Без бізнес-плану і підготовленої презентації навіть найперспективніший і прибутковий проект не зможе отримати й копійки від інвестора. Саме тому бізнес-план важливий для залучення інвестицій. Для того, щоб бізнес-план викликав довіру інвесторів, він не повинен переоцінювати розміри ринку, недооцінювати конкуренцію або містити надто оптимістичний прогноз фінансових результатів. Замість цього, він повинен містити реалістичний план дій, які дозволять досягти успіху і принести гідний прибуток для обох сторін.

Ми писали про те, що StartUp і Держфінансування: Оголошено перших щасливчиків. Український Фонд стартапів (УФС) визначив перших щасливчиків, які отримають фінансування від держави на розвиток проекту.

Читати також